Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 października 2018, Jadwigi, Teresy, Brunona

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Maciej Niesiołowski

Maciej Niesiołowski Data publikacji: 9 grudnia 2013W całym swoim życiu nigdzie nie mieszkałem tak długo, jak w Bytomiu. Dlatego zawsze chętnie tu powracam. Mieszkałem na ulicy Chrzanowskiego, tam spędziłem lata dzieciństwa i kawał młodości. Dwanaście lat uczyłem się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej przy ulicy Moniuszki. Do dziś zachwyca mnie tamtejsza sala koncertowa, która była niegdyś kaplicą.

Kiedy przyjeżdżam do Bytomia na spotkania klasowe, w pierwszej kolejności odwiedzam moją dawną szkołę. Cieszę się, że to właśnie ona przyciąga do Bytomia młodych, utalentowanych ludzi. Są tam świetni pedagodzy, którzy wyłuskują talenty, pieczołowicie je pielęgnują i robią, co tylko w ich mocy, by się nie zmarnowały. Koncertując w różnych miastach Polski obserwuję, że sporo młodych muzyków wywodzi się z Bytomia.

Sam koncertowałem w Bytomiu po ukończeniu studiów, na początku swojej działalności artystycznej. Były to koncerty m.in. w Bytomskim Centrum Kultury oraz na scenie Opery Śląskiej. Bardzo dobrze wspominam te czasy, chętnie bym do nich powrócił. Uważam, że pod względem kulturalnym to miasto świetnie się rozwija i nie tylko muzyka, ale także inne dziedziny artystyczne stoją w Bytomiu na coraz wyższym poziomie, a miasto się zmienia.

Przyjechałem kiedyś do Bytomia po wieloletniej przerwie i zamieszkałem na parę dni w hotelu Bristol przy ulicy Dworcowej. Zaskoczyło mnie czyste błękitne niebo, kiedy wyjrzałem przez okno... W latach mojej młodości nie było tak czyste, jak dziś.

Maciej Niesiołowski - polski wiolonczelista i dyrygent, autor cyklu muzycznych programów telewizyjnych "Z batutą i humorem"Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.