Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 sierpinia 2018, Nora, Joachim, Roch

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Ratowali narażając własne życie

Ratowali narażając własne życie Data publikacji: 25 czerwca 2017Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi upamiętnili osoby, które dzięki heroicznej postawie zasłużyły na szczególne miejsce w historii naszego kraju. Szkoła wzięła w tym roku udział w VIII edycji Ogólnopolskiego Projektu "Kamienie Pamięci  - Życie za Życie”.

Młodzież przedstawiła bohaterów, dla których nieobojętny był los drugiego człowieka, którzy mimo zagrożenia i strachu, ratowali w czasie niemieckiej okupacji ludność żydowską, nierzadko stawiając na szali własne życie. Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest Polakom ratującym Żydów w czasie Holocaustu. Podczas II wojny światowej na okupowanych ziemiach polskich za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Pomimo zagrożenia i strachu przed represjami ze strony Niemców wiele osób wykazywało się wyjątkową odwagą, aby ocalić ludność żydowską. Nie był im obojętny los skazanego na zagładę narodu.  
                                                                                                                                
Ogólnopolskim organizatorem projektu jest Instytut Pamięci Narodowej, a partnerem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.           
                                                                                              
Miejska prezentacja projektu VIII edycji "Kamienie Pamięci - Życie za Życie” odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. prof. Władysława Studzińskiego w Bytomiu. Gościem honorowym tego wydarzenia był Józef Zięcik, który otrzymał Medal Sprawiedliwy dla Narodów Świata za uratowanie wraz z  rodziną 13 Żydów w Tarnopolu.
                                                                                                                                                                                                                                                                    
- Finałowym efektem realizacji naszych działań był końcowy projekt edukacyjny: Sesja "Znani i nieznani - bohaterowie” w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Sesję prowadzili uczniowie, którzy przybliżyli losy bohaterów i wydarzeń uczestnikom i przybyłym gościom - wspomina Anna Dziadek, koordynator projektu. W tym dniu wszyscy zebrani mieli możliwość wysłuchania koncertu pieśni żydowskich "Na zawsze w naszej pamięci” w wykonaniu Magdaleny Dynowskiej (wokal) i Aurory Dynowskiej (wiolonczela).

Na zakończenie zaprezentowano wystawę w Rotundzie Biblioteki pod hasłem "Kamienie Pamięci – „Cisi bohaterowie”.

   

Autor: Katarzyna Nylec
Zdjęcia: arc SP 51

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.