Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 września 2018, Hipolit, Mateusz, Daria

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu

Bytom jest miastem, w którego dziejach złotymi literami zapisały się liczne zwycięstwa bytomskich sportowców. Na kartach historii miasta nie brak sukcesów m.in. w piłce nożnej, hokeju, judo, tenisie stołowym, a także tych najnowszych – sukcesów na ringu bokserskim czy lekkoatletycznych. 

ŁKS Łagiewniki

ŁKS Łagiewniki Data publikacji: 12 grudnia 2013ŁAGIEWNICKI KLUB SPORTOWY ŁAGIEWNIKI

MIEJSCE:  ul. Krzyżowa 3a, 41-909 Bytom-Łagiewniki 

HISTORIA

Klub powstał 23 sierpnia 1919 roku pod nazwą Klub Sportowy „ Ursus”. Do grona jego założycieli należeli: Jan Myrcik, Błażej Kozik, Wiktor Kaliczok i Leon Kandora. W 1921 roku dokonana została zmiana nazwy klubu na Klub Sportowy "Silesia". Od 1934 roku przyjął nazwę Łagiewnicki Klub Sportowy - ŁKS. W okresie międzywojennym piłkarze występowali w klasie A. II wojna światowa pzrerwała prężną  działalność klubu.

Po wyzwoleniu Łagiewnik w 1945 roku grono działaczy sportowych,  do których należeli: Gerard Jersz, Wiktor Kotysz, Henryk Otawa, Karol Gryzik, Jan Chachuła, Jerzy Kupny i Henryk Kulig, reaktywują ŁKS Łagiewniki przy Hucie Zygmunt w Bytomiu-Łagiewnikach. Na krótko w nazwie pojawia się HKS "Stal" Łagiewniki. Piłkarze w 1946 roku brali udział w eliminacjach do powstającej I ligi, niestety zostali wyprzedzeni przez Ruch Chorzów.

W sezonie 1954/55 w walce o II ligę wyprzedziła ich Concordia Knurów. W końcu kategorycznie przerwano złą passę klubu.W sezonie 1957/58 przez rok występował on na III froncie, by później przez szereg lat ustalić swą przynależność do klasy A. W sezonie 1973/74 piłkarze awansują do Klasy Terenowej OZPN Katowice. Kadrę zespołu tworzyli: Bytomski, Jesionek, Józef Smaczny, Sobek, Gryzik, Hyba, Poloczek, M. Twardoch, E. Kugler, Niechoj, Piotr Smaczny, Borówka, Koj, Henryk Górnik, Stefan Moś, Sobel, Piechota, Chromy, Jurek, Adamek, Sowa, Dragon, Krause i Masek. W sezonie 1978/79 piłkarze ŁKS-u opuszczają Klasę Terenową aby znaleźć się w klasie A Podokręgu Bytom.

22 lipca 1983 roku otwarto pawilon sportowy z kawiarnią i pełnym zapleczem sportowo-rekreacyjnym. W sezonie 1988/89 piłkarze ŁKS-u zdobywają mistrzostwo klasy A Podokręgu Bytom, uzyskując awans do Klasy Okręgowej Śl. ZPN. Kadrę ówczesnego zespołu tworzyli: Kania, Patalong, Ulfik, Jesionek, Wojas, Cieśla, Sowa, Szyra, Stettinus, Mysiak, Szromek, Badura, Joszko, Kapica, Bogacki, Kozielski, Kwak, Dratwa, Łuczyński, Gnutek, Orlik i Kornatowski. Trenerem był Edward Kugler a kierownikiem drużyny Alfons Posz.

W sezonie 1993/94 spadek i ponownie w klasie A Podokręgu Bytom, by w sezonie 1995/96 opuścić tę klasę rozgrywkową i znaleźć się w klasie B, w której występuje drużyna ŁKS do obecnego czasu. W 1999 roku odbył się huczny jubileusz 80-lecia ŁKS-u, na którym spotkali się piłkarze różnych pokoleń.

W listopadzie 2008 roku w klubie zawiązała się drużyna kobieca, która została zgłoszona do rozgrywek II ligi, grupy śląskiej (jak dotąd najwyższej klasy rozgrywkowej sekcji piłkarskiej ŁKS Łagiewniki). 19 września 2009 roku odbyły się obchody 90-lecia klubu. Rozegrano wówczas mecz towarzyski z gwiazdami Ruchu Chorzów. Na boisku zaprezentowali się m.in. Mariusz Śrutwa, Krystian Szuster czy też Mirosław Mosór. Odznaczeni zostali zasłużeni działacze, byli trenerzy i zawodnicy. Na bankiecie gościł m.in. Prezydent Miasta Bytomia  - Piotr Koj, radni oraz dwóch wychowanków, którzy dziś odnoszą sukcesy w profesjonalnym futbolu - Michał Probierz oraz Henryk Górnik.

 

IKONY KLUBU

Eryk Tatuś-pracował jako robotnik oraz laborant. Już w 1923 roku zdecydował się grać w piłkę nożną, dyscyplinę sportu, która w owych czasach wzbudzała co raz większe zainteresowanie. Jako rodowity chorzowianin trafił do pobliskiego Ruchu. Mimo słabych warunków fizycznych (tylko 167 centymetrów wzrostu) zdecydował się zostać bramkarzem. Dla "Niebieskich" występował aż 16 lat. W tym czasie zdobył cztery Mistrzostwa Polski (1934, 1935, 1936 i 1938). Przez sześć lat występował w Ekstraklasie, zaliczając 72 spotkania. 6 września 1936 roku spełniło się jego wielkie marzenie. Rozegrał mecz w seniorskiej reprezentacji Polski. "Biało-Czerwoni" grali wówczas mecz towarzyski w Rydze, gdzie przeciwnikiem była Łotwa. Tatuś bronił 65 minut i na kilka chwil przed zejściem z boiska skapitulował przy strzale Eriksa Petersonsa. Ostatecznie Polacy zremisowali 3:3. Dla Eryka był to jednak pierwszy i zarazem ostatni mecz w kadrze. Najlepszy mecz w drużynie Ruchu Chorzów rozegrał 30 grudnia 1934 roku, kiedy to w Monachium "Niebiescy" pokonali wielki Bayern. Mecz odbył się na stadionie przy Grünwalder Strasse (stadion Bayernu w latach 1925-72) w obecności 12 tys. kibiców. Przecierali oni oczy ze zdumienia! Ruch grał bardzo dobrze, choć najlepszym zawodnikiem nie był tym razem żaden z napastników, a bramkarz Eryk Tatuś. W 20. min Tatuś obronił karnego wykonywanego przez Helmuta Schneidera. "Piłka strzelona z precyzją w długi róg bramki grzęźnie w rękach bramkarza Tatusia, który po prostu niewidocznym dla oka podskokiem chwyta piłkę" - donosiły gazety. Ruch otrząsnął się z przewagi Bayernu i zwycięskiego gola strzelił tuż przed przerwą. Zdobył go mocnym strzałem Teodor Peterek po podaniu Gerarda Wodarza, cichego bohatera tego meczu, jak i całego tournée.

Po wybuchu wojny, 2 września 1939 roku niemieckie władze okupacyjne zlikwidowały klub i na jego miejsce powołały Bismarckhutter Ballspiel Club (później Bismarckhütter Sport Vereingung 1899 e.V), gdzie dalej grała część przedwojennych piłkarzy Ruchu w tym także Tatuś, który wytrwał tam do 1941 roku.

Po zakończeniu II Wojny Światowej w 1945 roku związał się z ŁKS Łagiewniki, który wówczas występował pod nazwą RKS. Wraz z kolegami walczył w eliminacjach do tworzącej się na nowo Ekstraklasy piłkarskiej, jednak łagiewniczanie musieli uznać wyższość...Ruchu Chorzów. Dla "biało-niebieskich" bramkarz ten grał pięć lat, zaliczając ponad 100 występów. Po zakończeniu kariery pełnił w Łagiewnikach funkcję działacza oraz koordynatora sekcji piłkarskiej, żywo angażując się w funkcjonowanie klubu.

Eryk Tatuś to człowiek o nieszablonowej osobowości. Wielki patriota, który za swoje działania konspiracyjne w czasie okupacji został skazany na półtora roku więzienia. Był symboliczną postacią, trafił nawet do filmu Kazimierza Kutza jako bohater opowieści strajkujących górników. W filmie "Perła w koronie" rozmawiający ze sobą górnicy stwierdzają "Jak bydzie chytoł Tatuś, to Ruch wygro". W 1965 roku wyjechał na stałe do Niemiec. 13 kwietnia 1985 zmarł w Wuppertalu.

 

Michał Probierz urodził się 24 września 1972 roku w Bytomiu. Od urodzenia mieszkał w Łagiewnikach, przy ulicy Aptecznej. Tam do dziś żyją jego rodzice. Jako piłkarz grał w klubach: ŁKS Łagiewniki, Rozbark Bytom, Gwarek Zabrze, Ruch Chorzów, Bayer Uerdingen, KFC Uerdingen 05, SG Wattenscheid 09, Górnik Zabrze, Pogoń Szczecin i Widzew Łódź. Zakończył karierę po odniesieniu w 64 min. meczu Widzewa przeciwko RKS Radomsko 21 maja 2005 roku poważnej kontuzji (zerwanie więzadeł krzyżowych). W sumie w I lidze wystąpił w 260 meczach, zdobył 9 goli. W 2.Bundeslidze zaliczył 36 spotkań, 2 razy trafiając do siatki rywali.

W rundzie jesiennej sezonu 2005/2006 został trenerem Polonii Bytom, zastępując na tym stanowisku Marcina Brosza. W swoim debiucie trenerskim utrzymał bytomską jedenastkę w II lidze. Od sezonu 2006/2007 do 3 września 2007 prowadził zespół Widzewa Łódź w Orange Ekstraklasie, a następnie ponownie Polonię Bytom którą po raz kolejny udało mu się utrzymać w lidze tym razem w najwyższej klasie rozgrywkowej. 22 maja 2008 roku zrezygnował z prowadzenia bytomskiego klubu. Aktualnie jest trenerem Białostockiego Klubu Sportowego Jagiellonia Białystok.

29 września 1993 roku na stadionie w Oakland (USA) klubowa jedenastka Ruchu Chorzów wystąpiła pod szyldem reprezentacji Polski B, remisując w oficjalnym meczu z pierwszą reprezentacją Meksyku 0:0. Organizatorzy zdecydowali się rozegrać dodatkowo konkurs rzutów karnych w którym lepsi okazali się Polacy. Michał Probierz rozegrał wówczas całe spotkanie. Wcześniej reprezentował Polskę B w towarzyskim dwumeczu z Iranem (15 i 17 września 1993 roku). Były pomocnik zaliczył również kilkanaście spotkań w reprezentacjach młodzieżowych.

Przy Krzyżowej stawiał swoje pierwsze piłkarskie kroki występując w drużynie trampkarzy. Był już na tyle uzdolniony, że grywał z kolegami rocznika 1970, czyli dwa lata starszymi. Szybko wpadł w oko rywalom zza miedzy i za namową kolegów oraz przy akceptacji rodziców przeniósł się do zespołu Rozbarku. O Probierzu wciąż jednak się w Łagiewnikach pamięta. Podobnie jak on nie zapomina nigdy o miejscu gdzie się wychował. Legendą zostały już owiane pączki, które otrzymywał w piekarni Staneczka, a które rozdawał kolegom z drużyny Górnika Zabrze.Szkoleniowiec Jagiellonii zaszczycił swoją obecnością oficjalną część obchodów 90-lecia ŁKS, która odbyła się 19 września 2009 roku.

 

Grzegorz Wilczok urodził się 19 marca 1969 roku w Bytomiu. Podobnie jak wielu jego kolegów zdecydował się na grę w piłkę nożną. Najbliżej było mu do ŁKS Łagiewniki. W wieku 12 lat blondwłosy zawodnik pojawił się na pierwszym treningu pod okiem Mariana Twardocha. Do rozgrywek okręgowej ligi trampkarzy został zgłoszony 10 sierpnia 1981 roku, tak więc sezon 81/82 był pierwszym w wykonaniu obiecującego młodzieńca. Szybko wywalczył sobie miejsce w szykach obronnych ŁKS, wygrywając rywalizację ze starszymi od siebie zawodnikami. Drużynę z Krzyżowej opuścił po sezonie 1984/1985 przenosząc się do bytomskiej mekki futbolistów, czyli Polonii Bytom.

Wiosną 1988 roku z zespołu juniorów "niebiesko-czerwonych" awansował do pierwszego zespołu. Mierzący 177 centymetrów wzrostu defensor szybko wywalczył sobie miejsce w składzie, zaliczając kilkadziesiąt występów na drugim froncie. Jego bardzo dobra gra nie umknęła trenerom reprezentacji młodziezowych. Tak więc "Wiluś" rozegrał kilkanaście spotkań w kadrze Polski do lat 21. Wiosną 1993 roku został sprzedany do grającej wówczas w Ekstraklasie Siarki Tarnobrzeg. W premierowym sezonie w najwyższej klasie rozgrywkowej zaliczył 17 meczów. Choć po rozgrywkach 93/94 zespół spadł do drugiej ligi, Wilczok, będący już etatowym obrońcą nie opuścił ekipy i po roku banicji pomógł w awansie. Sezon 95/96 był bodaj najlepszym w karierze tego zawodnika. Rozegrał aż 33 spotkania, strzelając przy tym jedną bramkę (w przegranym 2:3 meczu z Amicą pokonał Stróżyńskiego). Jesienią 1997 roku wrócił do rodzinnego Bytomia, zasilając dość dziwny twór o nazwie Polonia/Szombierki. Szybko jednak zrozumiał, że fuzja nie prowadzi do niczego dobrego i po sześciu miesiącach zdecydował się na przenosiny do GKS Bełchatów. W podłódzkiej drużynie występował do 2001 roku. Jego największym sukcesem był wówczas awans do finału Pucharu Polski w 1998 roku. Rozegrał jeszcze jeden sezon w Ekstraklasie i tym samym zaliczył setny występ na tym szczeblu. Kolejnymi klubami w jego bogatej karierze były Wigry Suwałki, Podbeskidzie Bielsko-Biała (ostatnie występy w 2 lidze), Milenium Wojkowice oraz Orzeł Babienica/Psary.

Obecnie udziela się w Akademii Menadżerów Sportu. Posiada dyplom menadżera sportu oraz dyplom instruktora sportu. Po zakończeniu kariery szkolił młodzież Polonii Bytom, następnie Orła Babienica/Psary. Aktualnie jest asystentem trenera Mirosława Smyły w GKS Tychy.

ZARZĄD

Prezes Zarządu: Grzegorz Garbas

 Vice-Prezes ds. piłki nożnej: Adam Mysiak

 Sekretarz Klubu: Marcin Griner

 

TRENERZY

 Andrzej Kulczyk-  trener drużyny kobiet
 Marcin Griner –
kierownik drużyny kobiet

 Franciszek Skrzypiec – trener juniorów
 Adam Mysiak-
kierownik drużyny juniorów

 

ZAWODNICY

DRUŻYNA KOBIET

Bramkarki:
 
Katarzyna KARPACZ
 Natalia KULCZYK
 Grażyna WICIK
 Obrończynie:
Marta BŁASZYK
Martyna FIŁONOWICZ
 Stefania NAWRAT
Karolina PETRYKOWSKA
 Sara SARKOWICZ
 Joanna STOWSKA
 Kornelia WIDEŁKA
 Sara WOLNY
 Sandra ŻUREK
 Pomocniczki:
Katarzyna BURCZYK

Monika JARZYŃSKA
 Izabella KOZIK
 Justyna KRZYKOWSKA
 Krystyna KUBICKA
 Klaudia MRÓZ
 Monika ŁADZIAK
 Sylwia SZCZAP
 Katarzyna WYCISK
 Napastniczki:
Aneta MATLIK
 Ewa WALACIK
 Anna WICIK
 

DRUŻYNA JUNIORÓW

Bramkarze:
Grzegorz BALONEK
 Maciej GAŁUSZKA
 Adam GÓRNISIEWICZ
 Obrońcy:
 Michał KOWALSKI
 Dawid KUBICA
 Jakub KUTA
 Konrad ŁUSZCZ

Arkadiusz POLSKI
 Krzysztof TOMKOWICZ
 Mateusz ZDRZAŁEK
 Pomocnicy:
Marcin BAŃCZYK
 Marcin DZIAGACZ
 Igor CZAPLINDA
 Sebastian FILIPIAK
 Michał GLENSK
 Dawid KURPAN
 Roman NICER
 Arkadiusz SZCZUREK
 Norbert ZYGMUNT
 Napastnicy:
Mariusz BRZÓSKA
 Mateusz HABIGER
Sebastian MARCZYK
 Łukasz WAŚNIOWSKI

KALENDARZ IMPREZ

 

KONTAKT

Marcin Griner
sekretarz klubu
e-mail: mgriner@o2.pl
GG: 2512898
Telefon : +48 60448290

Koordynator: 
Grzegorz Garbas tel. 515 413 569

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.