Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lipca 2018, Aneta, Bogdan, Aleksy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Listy pisane tęsknotą

Listy pisane tęsknotą Data publikacji: 6 lipca 2016Najnowsze dzieło Jana Drechslera, Michała T. Malickiego oraz Marka Klementowskiego – oratorium „Listy na Kresy”, którego premiera miała miejsce w czerwcu, wystawione zostanie po raz kolejny już w najbliższą sobotę,  9 lipca o 18.00 w muszli koncertowej /Park Miejski/.

Oratorium poświęcone powojennym wywózkom naszych rodaków z Kresów Wschodnich to opowieść o tragedii, jaką przeżyły tysiące Polaków zmuszonych do opuszczenia swojej ojcowizny. Oratorium zawiera 15 utworów gatunkowo zróżnicowanych. Zatem publiczność może się spodziewać utworów utrzymanych w nurcie gospel, bluesa, a nawet rocka, z mocnymi akcentami muzyki charakterystycznej dla polskiego wschodu.

Odtwórcami są: soliści, zespół muzyczny, oraz chór mieszany. Dyryguje Michał T. Malicki. Zależało nam, by poprzez muzykę dotrzeć także do młodych odbiorców. Historia Polaków wypędzonych ze swoich domów, niesie ze sobą ogromny bagaż emocji. Mamy nadzieję, że sztuka zachęci młode pokolenie do odkrywania na nowo historii Bytomia, swoich korzeni – mówi Klementowski.

Jak zaznaczają twórcy oratorium, będzie to opowieść nie tylko o tragedii spowodowanej utratą ojcowizny, tęsknocie czy odnalezieniu się w zupełnie nowej rzeczywistości, ale także o ogromnej roli Kresowian w kształtowaniu tożsamości Bytomia (zwanego również Małym Lwowem).

Choć wielu z nich jeszcze wiele lat po deportacji czuło się tu obco, a niektórych poczucie tymczasowości, tęsknota nie opuściły do końca życia, nadali temu miastu wyjątkowy charakter. To z myślą o Kresowiakach i tych wszystkich, którzy czują więź z kresową historią i tradycją powstała ta sztuka – mówi Jan Drechsler, twórca libretta.

Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.