Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 grudnia 2018, Joanna, Aleksandra, Dagmara

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Leszek Stanek

Leszek Stanek Data publikacji: 9 grudnia 2013Mimo, że wychowałem się w Świętochłowicach, z Bytomiem jestem bardzo związany. Już w wieku 13 czy 14 lat rozpocząłem tu przygodę z teatrem, działając w kółku teatralnym "Wena".

Później uczyłem się także śpiewu u Ani Góreckiej w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1. W Bytomiu mam przyjaciół, znajomych, z którymi często się spotykam. Poza tym, to tutaj zacząłem realizować swoje marzenia jako młody artysta. Dla mnie to miasto kojarzy się ze sztuką i ze sceną.

W Szkole Wokalno - Baletowej w Gliwicach poznałem po raz pierwszy Jacka Łumińskiego, założyciela Śląskiego Teatru Tańca. To dzięki niemu zainteresowałem się tańcem współczesnym.

Spotykam się z wieloma ludźmi z całej Polski i absolutnym faktem jest, że doceniają oni to, co zrobił Jacek Łumiński. Stworzył on teatr wyjątkowy, który jako pierwszy zainicjował akcje promujące taniec współczesny, taniec jako sztukę. Łumiński dostawał propozycje stworzenia innych teatrów, w Krakowie czy w Warszawie, ostatecznie postawił jednak na Bytom. 

Śląski Teatr Tańca jest miejscem, z którego wypływa energia, które mnie inspiruje. To jeden z artystycznych filarów miasta. Jest jeszcze kilka innych miejsc w Bytomiu do których chętnie powracam, z którymi jestem szczególnie związany. Do nich należy Młodzieżowy Dom Kultury nr 1, Galeria Stalowe Anioły, gdzie lubię kupować prezenty dla swoich bliskich, a także Jazz Club Fantom, w którym chętnie spotykam się z przyjaciółmi.

Leszek Stanek -  aktor, tancerz, choreograf, Dyrektor Studia Teatru Fizycznego.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.