Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
10 grudnia 2018, Julia, Judyta, Daniel

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Leopold Kobierski

Leopold Kobierski Data publikacji: 9 grudnia 2013Ponad 50 lat temu, po ukończeniu studiów akademickich w Krakowie, zostałem skierowany do pracy w szkole, w Bytomiu. Spotkałem tu doskonale zorganizowane szkolnictwo średnie i podstawowe.

W szkołach bytomskich pracowali wówczas przedwojenni nauczyciele i nieliczne jeszcze młode kadry wykształcone po II wojnie światowej. Oprócz szkół różnego typu w Bytomiu jest Opera Śląska i Muzeum Górnośląskie, z którym przez wiele lat współpracowałem. W roku 1957 razem z nauczycielami przyrodnikami i leśnikami założyłem Oddział Miejski Ligi Ochrony Przyrody. Bytom wywarł na mnie wrażenie starego, średniowiecznego miasta, naszpikowanego przemysłem ciężkim - licznymi kopalniami, hutami, a w ich otoczeniu - kominami, hałdami i zdewastowanym środowiskiem. Naprawa tych zniszczeń wymaga olbrzymich nakładów finansowych, czasu i zaangażowania władz i społeczeństwa. Jesteśmy obecnie świadkami tych przedsięwzięć i trwać one będą przez całe dziesięciolecia. Chodzi o to, aby dokonać rewitalizacji miasta i nie wprowadzać nowoczesnych rozwiązań technicznych do secesyjnej zabudowy śródmieścia. Rychłej przebudowy wymagają także drzewostany wzdłuż ciągów ulicznych, a także zieleń na nowych osiedlach miejskich.

Leopold Kobierski - prezes bytomskiego oddziału Ligi Ochrony Przyrody, dr Uniwersytetu Jagiellońskiego, wyróżniony „Zielonym Sercem Przyrodzie" 2008.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.