Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 lipca 2018, Alfred, Wincenty, Wlodzislaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Las Segiecki

Las Segiecki Data publikacji: 14 stycznia 2014Ścieżka dydaktyczna Las Segiecki prowadzi przez otoczenie rezerwatu Segiet i składa się z ośmiu pól obserwacyjnych, które pozwalają na prześledzenie zróżnicowanej flory i fauny oraz wpływy człowieka na środowisko.

Jej początek znajduje się na przedłużeniu ul. Blachówka i leśną drogą, prowadzącą w kierunku Rept, biegnie w głąb lasu na stoku Srebrnej Góry. Pola obserwacyjne 1,2,3 obejmują teren lasów głównie bukowych z ich bogatym runem (m.in. kopytnik, konwalia majowa, fiołek leśny, szczawik zajęczy i kruszczyk). Wzdłuż ścieżki widoczne są worpie, często o średnicy ponad 10 m i głębokości 4 m. Wokół pola obserwacyjnego nr 4 dominuje las mieszany ze świerkami, sosnami, brzozami i młodymi drzewami różnych gatunków; w podszyciu rosną gęsto krzewy malin i jeżyn. Od pola nr 4 ścieżka biegnie w kierunku południowym obok śródleśnych stawków w miejscu wyrobisk kopalni rud, m.in. żelaza do skraju lasu w dolinie Segieckiego Potoku z podmokłymi łąkami, naprzeciwko wzgórza na Hipolicie. Nad doliną króluje potężny buk o ok. 40 m wys. Ścieżka dydaktyczna prowadzi dawną drogą transportową urobku, obok buka o obw. 398 cm do ul. Blachówka. W pobliżu pola obserwacyjnego nr 7 rośnie dość licznie lilia złotogłów, zaobserwowano również dziewięćsiła bezłodygowego (rośliny prawnie chronione). Na podwórzu pierwszego domu rośnie wiekowa lipa o obw. 400 cm. Warto także czarnym szlakiem podejść do pola obserwacyjnego nr 8 na płaskowyżu nad nieczynnym kamieniołomem dolomitu „Blachówka”, skąd roztacza się wyjątkowo piękny widok na 50-metrową ścianę kamieniołomu. (Z przewodnika Edwarda Wieczorka "Bytom i okolice").

Oznaczenie - biały kwadrat ze skośnym żółtym paskiem (z wyjątkiem czarno wyznakowanego odgałęzienia do punktu widokowego), długość 3,8 km.


Zdjęcia: Nicola Bukała

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.