Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 marca 2018, Józef, Bogdan, Marek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy

Pod taką nazwą dziesięć europejskich miast realizuje dwuletni projekt w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Jednym z jego punktów jest organizowana 22 marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu konferencja poświęcona 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Co kryje wnętrze kościoła Św. Małgorzaty?

Na to pytanie odpowiedzą bytomscy archeologowie, którzy w kwietniu rozpoczną prace badawcze pod posadzką wewnątrz kościoła Św. Małgorzaty. To właśnie tam w 2009 roku dzięki badaniom georadarowym odkryto aż trzy zmiany w podłożu. Czy kryją one archeologiczną sensację?

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Lamsdorf/Łambinowice. Muzeum i miejsce pamięci

Lamsdorf/Łambinowice. Muzeum i miejsce pamięci Data publikacji: 19 marca 2016To temat spotkania podczas którego pracownicy Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach przybliżą historię obozu w tej miejscowości. Zapraszamy 23 marca o 17.00 do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

W Łambinowicach (niem. Lamsdorf) w latach wojny francusko-pruskiej (1870–1871) znajdował się obóz dla jeńców francuskich. Obozy jenieckie funkcjonowały tam również w czasie I i II wojny światowej, a po ich wyzwoleniu, w 1945 roku, w ich sąsiedztwie powstał obóz przejściowy, przekształcony następnie w obóz pracy.

Podczas środowego spotkania pracownicy Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych nie tylko opowiedzą historię obozu w Łambinowicach, ale także pokażą film oraz prezentację przybliżającą dzieje tego miejsca. W spotkaniu wezmą udział Dorota Musiał i dr Anna Wickiewicz z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Obozy jenieckie Teschen w latach II wojny światowej”, którą można zwiedzać w Muzeum Górnośląskim do 17 kwietnia br.

Zapraszamy 23 marca do gmachu Muzeum Górnośląskiego przy ul. Wojciecha Korfantego, Sala Kolumnowa. Wstęp wolny.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.