Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 maja 2018, Joanna, Zuzanna, Milena

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Czysty Bytom. Czysty kraj - razem złóżmy petycję!

Tylko zmiana przepisów w Ustawie o odpadach może zatrzymać przemienianie Polski w śmietnisko. Wspólnymi siłami przekonajmy premiera o konieczności przeprowadzenie potrzebnych zmian - mówi prezydent Bytomia, Damian Bartyla.

Chcesz zmienić ogrzewanie? Powiedz jakie masz plany!

Dla tych mieszkańców, którzy sami ogrzewają swoje domy nadszedł czas, kiedy można nie myśleć o opale czy rachunkach za gaz. Bez względu na porę roku Bytom pamięta o działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza. Rozpoczęły się prace nad aktualizacją Programu ograniczenia niskiej emisji.

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Kwiatowe detale na ulicach i skwerach

Kwiatowe detale na ulicach i skwerach Data publikacji: 13 czerwca 201716, 5 tysiąca kwiatów, prawie 2 tysiące krzewów i 650 bylin posadził tej wiosny Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Na bytomskie place i skwery powróciły też kwiatowe rzeźby. Podobnie jak w poprzednich latach barwne kompozycje zdobią śródmiejskie ulice i place oraz skwery w innych dzielnicach miasta.

Wśród symbolicznych konstrukcji warto zwrócić uwagę na obrączki zdobiące trawnik przed Urzędem Stanu Cywilnego przy ul. Olejniczaka czy różnobarwny odpowiednik znanej wszystkim bytomianom kolejki wąskotorowej, który można podziwiać przy ul. Zabrzańskiej. Z kolei przy ul. Dworcowej usytuowany jest okazały zielony lew, a kierowców jadących ulicą Wrocławską w kierunku Miechowic wita również wykonany z roślin napis Bytom oraz kwiatowy kosz.

Żywe rzeźby obsadzone są różnymi gatunkami roślin, m. in. eszeweriami, alternanterami, irezynami, begoniami, pelargoniami, petuniami oraz chlorofitum (zielistką). Są to rośliny mało podatne na niesprzyjające warunki zewnętrzne, łatwe w utrzymaniu. W ramach prac zieleniarskich w eksponowanych lokalizacjach w Śródmieściu ustawiono też wieże kwiatowe.

Pojawiły się one m.in. w okolicach Opery Śląskiej przy ul. Moniuszki, na styku ulic Smolenia i Korfantego, Krakowskiej i Witczaka, a także w dzielnicach miasta, m.in. na pl. Szalonka w Łagiewnikach oraz skrzyżowaniu ul. Frenzla i Dzierżonia w Miechowicach.

Kwiaty pojawiają się też w starych betonowych donicach i kwietnikach, które przestają być niepotrzebnym, szpecącym elementem krajobrazu, a stają się barwnym urozmaiceniem. Donice z kwiatami podwieszono na latarniach przy Urzędzie Miejskim, Biurze Promocji oraz Dworcowej – mówi Krystyna Ostrowska, wicedyrektorka Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Wśród posadzonych w tym roku kwiatów jednorocznych znalazły się np. pelargonie, supertunie, globularie, begonie, aksamitki, szałwie i niecierpki. Z krzewów wybrano bluszcze, ligustry, tawuły japońskie czy trzmieliny.

WIecej zdjęć znajdziesz tutaj.

Autor: AK
Zdjęcia: arch. MZZiGK, fot. K.Idzik

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.