Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 września 2018, Dora, Gerard, Teodor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Kwesty na ratowanie Mater Dolorosa

Kwesty na ratowanie Mater Dolorosa Data publikacji: 31 października 2016Jak co roku, w uroczystość Wszystkich Świętych, odbędą się kwesty na zabytkowym cmentarzu Mater Dolorosa. Po raz czwarty pieniądze przeznaczone będą na brukowanie alejek. O datki na odnowę najstarszego bytomskiego cmentarza będzie prosił odwiedzających również Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

Choć przez wiele lat na cmentarzu Mater Dolorosa pieniądze zbierane były na renowację poszczególnych kaplic i rodzinnych grobowców, to Dariusz Grzeszczak, proboszcz zarządzającej cmentarzem parafii św. Trójcy podkreśla: Do rejestru zabytków wpisany jest cały cmentarz, dlatego musimy dbać także o alejki i znajdujący się na jego terenie drzewostan. Osoby, które odwiedzają cmentarz chcą poruszać się po nim bezpiecznie, bez względu na pogodę. Już wiele lat temu ludzie zwracali uwagę na to, że stan alejek pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza kiedy pada deszcz i jest błoto - mówi proboszcz Grzeszczak.

Są już pierwsze efekty prac. Wybrukowano 3,5 tys. m2 alejek, ale zostało jeszcze ok. 1,5 tys. m2 (w sumie do wybrukowania jest 5 tys. m2 alejek). Będą one również odpowiednio odwodnione i oświetlone. Podczas ubiegłorocznej kwesty zebrano ok. 9 tys. zł. Jesteśmy za te datki bardzo wdzięczni – mówi ks. Dariusz Grzeszczak. Remont zabytkowego cmentarza to dla parafii ogromne koszty.

Każdy, kto chciałby wesprzeć odbudowę najstarszego bytomskiego cmentarza może to zrobić 30 i 31 października od 12.00 do 16.00, a 1 listopada od 8.00 do 17.00. Oprócz Damiana Bartyli wśród kwestujących znajdą się m.in. Andrzej Wężyk, przewodniczący Rady Miejskiej oraz Krzysztof Przybylski, Sekretarz Bytomia.

Cmentarz Mater Dolorosa powstał w XVII wieku. Poświęcony został w 1866 roku. Jest on najważniejszą nekropolią Bytomia, zarówno pod względem historycznym, jak i wartości zabytkowej. Do rejestru zabytków został wpisany w 1987 roku.
Autor: Iwona Wronka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.