Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wigilia ze świątecznym barszczem

Pieką się już pierniki, powstają świąteczne ozdoby, które będzie można zakupić na bożonarodzeniowym stoisku, a młodzi wykonawcy biorą udział w próbach do jasełek. To przygotowania Bytomskiej Wigilii, która odbędzie się w czwartek, 20 grudnia przy ul. Dworcowej 7.

Prezydent Mariusz Wołosz upublicznia wystąpienia pokontrolne NIK

W trosce o przejrzystość administracji, upubliczniamy wystąpienia pokontrolne, jakie sporządziła NIK po kontroli „Wybranych aspektów funkcjonowania Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.”.  – powiedział podczas dzisiejszej /6 grudnia/ konferencji prasowej, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Uwaga mieszkańcy! W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu będzie nieczynny

W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu /ul. Parkowa 2 i ul. Smolenia 35/ oraz Urząd Stanu Cywilnego /ul. Olejniczaka 22/ będą nieczynne.

Bytomskie projekty rekomendowane do ZIT

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4, Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej Górze, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2 – które ubiegają się o dofinansowanie na termomodernizację budynków – zostały wybrane do rekomendacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Rozbark - budowa promenady wchodzi w decydujący etap

Widać już pierwsze efekty prac, jakie realizowane są na Rozbarku. To właśnie tam w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji MZZiGK w Bytomiu realizuje inwestycję wartą około 12 mln zł. Jednym z jej elementów jest budowa promenady po dawnej kolei wąskotorowej, która ma połączyć ul. Pszczyńską z ul. Alojzjanów.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Kwesty na ratowanie Mater Dolorosa

Kwesty na ratowanie Mater Dolorosa Data publikacji: 31 października 2016Jak co roku, w uroczystość Wszystkich Świętych, odbędą się kwesty na zabytkowym cmentarzu Mater Dolorosa. Po raz czwarty pieniądze przeznaczone będą na brukowanie alejek. O datki na odnowę najstarszego bytomskiego cmentarza będzie prosił odwiedzających również Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

Choć przez wiele lat na cmentarzu Mater Dolorosa pieniądze zbierane były na renowację poszczególnych kaplic i rodzinnych grobowców, to Dariusz Grzeszczak, proboszcz zarządzającej cmentarzem parafii św. Trójcy podkreśla: Do rejestru zabytków wpisany jest cały cmentarz, dlatego musimy dbać także o alejki i znajdujący się na jego terenie drzewostan. Osoby, które odwiedzają cmentarz chcą poruszać się po nim bezpiecznie, bez względu na pogodę. Już wiele lat temu ludzie zwracali uwagę na to, że stan alejek pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza kiedy pada deszcz i jest błoto - mówi proboszcz Grzeszczak.

Są już pierwsze efekty prac. Wybrukowano 3,5 tys. m2 alejek, ale zostało jeszcze ok. 1,5 tys. m2 (w sumie do wybrukowania jest 5 tys. m2 alejek). Będą one również odpowiednio odwodnione i oświetlone. Podczas ubiegłorocznej kwesty zebrano ok. 9 tys. zł. Jesteśmy za te datki bardzo wdzięczni – mówi ks. Dariusz Grzeszczak. Remont zabytkowego cmentarza to dla parafii ogromne koszty.

Każdy, kto chciałby wesprzeć odbudowę najstarszego bytomskiego cmentarza może to zrobić 30 i 31 października od 12.00 do 16.00, a 1 listopada od 8.00 do 17.00. Oprócz Damiana Bartyli wśród kwestujących znajdą się m.in. Andrzej Wężyk, przewodniczący Rady Miejskiej oraz Krzysztof Przybylski, Sekretarz Bytomia.

Cmentarz Mater Dolorosa powstał w XVII wieku. Poświęcony został w 1866 roku. Jest on najważniejszą nekropolią Bytomia, zarówno pod względem historycznym, jak i wartości zabytkowej. Do rejestru zabytków został wpisany w 1987 roku.
Autor: Iwona Wronka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.