Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 października 2018, Florentyny, Ambrozego, Gawla

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu

Bytom jest miastem, w którego dziejach złotymi literami zapisały się liczne zwycięstwa bytomskich sportowców. Na kartach historii miasta nie brak sukcesów m.in. w piłce nożnej, hokeju, judo, tenisie stołowym, a także tych najnowszych – sukcesów na ringu bokserskim czy lekkoatletycznych. 

Kto zostanie Czarnym Diamentem?

Kto zostanie Czarnym Diamentem? Data publikacji: 12 sierpnia 2017Dzisiaj, 12 sierpnia rozpoczął się na kortach Górnika Bytom przy ul. Tarnogórskiej już po raz XXIV Międzynarodowy Turniej Czarne Diamenty. W imprezie bierze udział ponad 90 zawodników i zawodniczek, którzy walczą o cenne nagrody finansowe i rzeczowe.

Tenisistki i tenisiści będą rywalizować o zwycięstwo do wtorku, 15 sierpnia. Wówczas poznamy najlepszych graczy w poszczególnych kategoriach wiekowych, a jest ich wśród mężczyzn aż dziesięć, zaś wśród kobiet – siedem. W turnieju, podobnie jak w ubiegłych latach, dominują mężczyźni, jednak wśród uczestników nie brakuje kobiet, które świetnie radzą sobie na kortach tenisowych. Warto dodać, że w turnieju oprócz zawodników z Polski, są również reprezentanci spoza naszego kraju, między innymi: Szwedzi, Niemcy, Węgrzy czy Czesi. Udział zawodników z zagranicy świadczy, że bytomski turniej cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko w Polsce, ale również w Europie, a to z pewnością podnosi jego rangę.

Partnerami XXIV Międzynarodowego Turnieju Czarne Diamenty są: Polski Związek Tenisowy oraz Śląski Związek Tenisowy.

Historia Czarnych Diamentów sięga lat sześćdziesiątych XX wieku. Modernizacja i podnoszenie standardów obiektów Górnika Bytom oraz popularyzacja w naszym mieście tenisa ziemnego zostały zauważone przez władze Polskiego Związku Tenisa Ziemnego, który w 1964 roku zorganizował po raz pierwszy turniej zwany „Czarne Diamenty”. Dwa lata później w 1966 roku impreza ta zyskała rangę turnieju ogólnopolskiego i na stałe została wpisane w kalendarz imprez tenisowych w Polsce.

Ranga bytomskiego turnieju rosła z każdym rokiem. W 1973 roku wystąpił w nim - jednak bez powodzenia – jeden z najlepszych polskich tenisistów Wojciech Fibak. W 1977 roku bytomski turniej awansował do Grand Prix Polski, co zaowocowało wzrostem liczby uczestników, których w 1983 roku było ponad 130. Na lata osiemdziesiąte przypadły również największe sukcesy tenisistów Górnika Bytom w Czarnych Diamentach. W 1986 roku nasi tenisiści okazali się bezkonkurencyjni, zwyciężając zarówno w singlu, jak i deblu.

Z początkiem lat dziewięćdziesiątych charakter turnieju uległ jednak zmianie. Od 1994 roku stał się on imprezą dla amatorów, którzy rywalizują w kilku kategoriach wiekowych. Z każdym rokiem liczba uczestników wzrasta, a udział w nim biorą coraz częściej obcokrajowcy, podnosząc w ten sposób rangę i prestiż mającego prawie pół wieku turnieju.
 

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.