Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 kwietnia 2018, Adolf, Leon, Tymon

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uwaga pasażerowie! Zmiany w kursowaniu linii tramwajowych nr 6 i 19

Od soboty, 21 kwietnia w związku z modernizacją przejazdu drogowo – tramwajowego w Chorzowie /ul. Katowicka/ nie będą kursowały do Katowic linie tramwajowe nr 6 i 19. Utrudnienia komunikacyjne potrwają do czwartku, 26 kwietnia /do godziny 4:00/.

Nowe oblicze Rozbarku

Życzenia rozbarczan stają się faktem. Będą mieli w swojej dzielnicy rynek, place zabaw i promenadę, a ruch samochodowy na niektórych ulicach będzie ograniczony.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


EC Szombierki wróci na kulturalną mapę regionu

Elektociepłownia Szombierki znajdująca się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego przejdzie długo wyczekiwany remont. Przywrócona zostanie także obiektowi funkcja kulturalna.

Utrudnienia drogowe na ul. Wrocławskiej

Kierowcy korzystający na co dzień z ul. Wrocławskiej będą musieli przygotować się na utrudnienia drogowe. Od 21 marca /od godzin porannych/ na ul. Wrocławskiej /odcinek od ul. Reja do ul. Konstytucji/ będzie prowadzony, w związku z występującymi szkodami górniczymi, remont wiaduktu drogowego.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Książka na jubileusz szkoły

Książka na jubileusz szkoły Data publikacji: 14 czerwca 2016Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna w Bytomiu ma już 70 lat, a budynek, w którym się ona mieści liczy prawie 150 wiosen. O historii tego miejsca opowiada w specjalnej publikacji Tomasz Śmiałek, historyk. Będzie można się z nim spotkać w sobotę, 18 czerwca, w Biurze Promocji Bytomia.

Neogotycki budynek przy ul. Moniuszki 17 to najstarszy szkolny budynek w mieście. Został wzniesiony w roku 1869 jako siedziba Miejskiego Katolickiego Gimnazjum, które pod różnymi nazwami istniało tu nieprzerwanie do 1945 roku. Gmach szkoły zaprojektowany został przez słynnego architekta Paula Jackischa. Wewnątrz posiada dobrze zachowaną aulę koncertową (niegdyś kaplicę) i unikatową główną klatkę schodową.

W poszczególnych rozdziałach autor opisał gmach szkoły i jego otoczenie zarówno w II połowie XIX wieku, na początku XX wieku - do roku 1945 oraz lata po II wojnie światowej aż do czasów współczesnych.

Publikacja, poza częścią historyczną, zawiera także notki biograficzne o wybitnych absolwentach szkoły. Jest ich bardzo wielu, wśród nich m.in.: Cecylia Barczyk, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jerzy Dybał, Agnieszka Fatyga, Ewa Jaślar, Zofia Kruszyńska, Marek Moś, Maciej Niesiołowski, Jan Stanieda, Maria Szrajber-Wójtowicz, Helga Stock.

Wydawcą książki jest Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna w Bytomiu przy współpracy stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych. Projekt został dofinansowany przez gminę Bytom.

Sobotnie spotkanie przy Rynku 7 rozpocznie się o 12.00. Weźmie w nim udział również Jolanta Sznajder, dyrektor OSM, która opowie o jubileuszu szkoły.
Autor: Iwona Wronka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.