Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
14 grudnia 2018, Alfred, Izydor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Krzyż Oficerski dla Henryka Konwińskiego

Krzyż Oficerski dla Henryka Konwińskiego Data publikacji: 15 lutego 2018Tancerz, choreograf, reżyser spektakli baletowych, operowych i musicalowych, Henryk Konwiński został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury oraz osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej.

Odznaczenia państwowe zostały wręczone podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy aktu dekoracji dokonał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

Konwiński rozpoczynał swoją karierę jako tancerz - solista, na scenie Opery Poznańskiej, tuż po ukończeniu szkoły baletowej w Warszawie. Przez wiele lat tańczył repertuar klasyczny, by później, przejść do baletu współczesnego. Jego partnerkami były największe polskie primabaleriny na czele z Olgą Sawicką, Barbarą Kaczmarewicz czy Teresą Kujawą.

Jako reżyser debiutował w 1971 r. w Operze Śląskiej, tworząc „Traviatę” i „Salome”. Opery pod kierownictwem muzycznym ówczesnego dyrektora bytomskiego teatru, Napoleona Siessa, i w reżyserii Konwińskiego, otrzymywały najwyższe ogólnopolskie oceny, a „Noc Walpurgii” została uznana przez krytyków za wybitną.

To właśnie w Bytomiu zrealizował tak ważne balety jak: „Coppelia”, „Don Kichot”, „Dziadek do orzechów”, „Córka źle strzeżona” „Pan Twardowski” i „Romeo i Julia” do muzyki Berlioza oraz spektakle operowe m.in.: „Straszny dwór” St. Moniuszki, „Ernani” i „Rigoletto” G. Verdiego, „Madama Butterfly” G. Pucciniego, „Gioconda” A. Ponchiellego, „Orfeusz i Eurydyka” Ch. W. Glucka.

Nie stronił też od lżejszych form muzycznych, czego dowodzi reżyseria „Zemsty nietoperza” i „Barona cygańskiego” J. Straussa oraz „Wesołej wdówki” F. Lehara w bytomskiej operze.

Henryk Konwiński jest m.in. laureatem Złotych Masek, nagród za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej. Został też wyróżniony honorową nagrodą Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury Muza oraz Medalem Miasta Bytomia przyznawanym za szczególne osiągnięcia dla miasta.

Autor: AK
Zdjęcia: www.prezydent.pl, fot.K.Sitkowski/KPRP

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.