Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 lutego 2018, Romana, Izabela, Damian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Budynek poczty w rejestrze zabytków

Na hasło: zabytkowa poczta w Bytomiu, na myśl nasuwa się odrestaurowany niedawno, wyjątkowej urody neorenesansowy gmach przy Piekarskiej. Tymczasem miano zabytku zyskał także modernistyczny budynek poczty przy ul. Karola Miarki 2.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Krzysztof Habdas

Krzysztof Habdas Data publikacji: 9 grudnia 2013Bytom to BYT i OM, to jak filozofia bytu oraz ciągle brzmiące słowa mantry, omm... Ta tybetańska modlitwa ma zresztą powiązanie z podziemnymi pomrukami pod miastem, mówi do nas i wygraża krzycząc „nic nie jest stałe, wszystko się zmienia”.

To ta niestałość i zmiany są najbardziej interesujące, są zaczynem do działań twórczych, do nienazwania nazwanych. Tak powstał cykl malarski Anepigrafy, gdzie inspiracją były znikające obiekty industrialne miasta i Śląska – oczywiście jest to proces więc trwa nadal – będzie nowa wystawa.

Ale coś musi być bardziej materialne, stoję więc na drgającej ziemi bytomskiej i próbuję oznakować jego budynki nowym designem tak, aby mieszkaniec czy gość wiedział gdzie się w danej chwili znajduje. Przecież pomimo wielokulturowego charakteru nacji bytomskich, każdy z nas jest patriotą lokalnym i chce wyróżnić swoje terytorium.

A tak poważnie to idę na pstrągi do Bytomki, ha,ha, może nowy prezydent Bytomia obudzi rzekę i całą resztę, dokona tego cudu, bo do tej pory nie mieliśmy szczęścia do władz. A wszystko płynie...

Krzysztof Habdas – malarz, grafik, rzeźbiarz. Jest uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Prace jego znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i na świecie.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.