Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 października 2018, Jadwigi, Teresy, Brunona

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Krzysztof Batog

Data publikacji: 9 grudnia 2013Ilekroć wracam do Bytomia po dłuższej nieobecności jawi mi się on jako miasto doskonałych proporcji, idealnie skomponowane przez kolejne pokolenia jego budowniczych na miarę potrzeb ówczesnych i przyszłych mieszkańców.

Nie przytłaczające jak metropolie gmachami, olbrzymimi placami i znacznymi odległościami pomiędzy podstawowymi obiektami publicznymi, ale równocześnie wystarczająco duże, aby nie odczuwało się w nim atmosfery „małomiasteczkowości”. Miasto przy mądrze ukierunkowanych inwestycjach rozwojowych ma szansę w niedalekiej przyszłości stać się prawdziwie „trzecim miejscem” aglomeracji czyli przestrzenią, w której obok domu i pracy lub szkoły, mieszkańcy będą chcieć spędzać swój wolny czas; spotykać się, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, dyskutować i spierać się w sprawach dla nas wszystkich ważnych i podejmować wysiłki na rzecz rozwoju tego miejsca.

Wielu znajomych artystów goszcząc po raz pierwszy w Bytomiu jest zdziwionych, że w zasięgu zaledwie krótkiego spaceru od Rynku znajduje się szereg instytucji z doskonałymi salami do koncertów symfonicznych i kameralnych, spektakli: operowych, tańca współczesnego, teatralnych i baletowych; są interesujące wystawy w muzeum, galerie i miejsca spotkań, odczytów i wymiany idei oraz przepiękne wnętrza zabytkowych kościołów, wprost stworzone do prezentacji muzyki wokalno-instrumentalnej dawnych mistrzów.

Jeszcze większe zdumienie budzi w nich fakt, że te wszystkie miejsca w niedawnym „mieście węgla i stali” tętnią autentycznym życiem i bywają takie dni, że trzeba wybierać miedzy premierą operową i koncertem laureata największego konkursu kameralnego w Europie, spektaklem znakomitego amerykańskiego teatru tańca czy też recitalem kameralnym wybitnej wokalistki przyjeżdżającej do Bytomia po sukcesach w paryskiej Opera Bastille. Od wielkich metropolii kulturalnych różni nas tylko częstotliwość takich imprez.

Ale wszystko przed nami. Tym bardziej, że w samym centrum miasta jest szereg pełnych klimatu obiektów i miejsc, które czekają bądź to na odkrycie lub też remont, pomysł, dofinasowanie albo zgodę zarządcy, aby mogły eksplodować działalnością artystyczną.

Krzysztof Batog - laureat Nagrody Prezydenta Bytomia w Dziedzinie Kultury Muza 2010Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.