Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 lutego 2018, Maciej, Bogusz, Modest

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Forum bytomski.pl Historia Miasta i Zabytki

Forum poświęcone w całości historii miasta Bytom i jego zabytkom. Zapraszamy do dyskusji!

Krystyna Rokosz

Krystyna Rokosz Data publikacji: 9 grudnia 2013Jeśli mam odpowiedzieć na pytanie czy Bytom to moje miasto, zdecydowanie odpowiem – tak! Tu przyjechałam jako mała dziewczynka po wojnie z rodzicami ze Lwowa, spędziłam całe dzieciństwo i młodość.


Pamiętam, że ludzie przyjmowali nas bardzo dobrze. Kojarzę te lata przede wszystkim z uśmiechniętymi ludźmi. Mimo, iż było ciężko, pomagaliśmy sobie nawzajem, zresztą w domu było nas sześcioro rodzeństwa, nie podchodziłam do życia w sposób roszczeniowy. To w przyszłości zaowocowało tym, że zaczęłam pomagać innym. Ze smutkiem zaobserwowałam, że ludzie mieszkający na Rozbarku nie radzą sobie po zamknięciu kopalni, trzeba było jakoś reagować, przygarnąć dzieci, które nie mają co ze sobą zrobić. Na szczęście nie byłam i nie jestem sama. Są ludzie, którym także chce się poświęcać dla innych swój czas bezinteresownie. Pozwala nam to stworzyć miejsce, w którym dzieci mogą zjeść ciepły posiłek i odrobić lekcje. Dziś trochę smuci mnie fakt, że ludzie na ulicach Bytomia mniej się uśmiechają. Bo zawsze może być lepiej, trzeba tylko chcieć i otworzyć się na drugiego człowieka.

 Krystyna Rokosz, założycielka Stowarzyszenia Opiekuńczego im. św. Franciszka.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.