Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Koza

Data publikacji: 10 grudnia 2013Było to bardzo dawno temu, kiej wybudowano kopalnia „Rozbark”, bo nie było tak jak dziś, że górnicy zjeżdżali windą na dół, pierw była dróga, która prowadziła do podziymnyj kopalni, potem już zjyżdżali w koszyku.

Nasómpiyrw zjechali ślepry, słyszą takie klupanie i ogarnio ich strach, wszystko łostawiyli, a jak dzwónią na góra, żeby ich wyciągnąć, jak wyjechali, to ani spieróna już niy zjadą, bo tam straszy. Wtedy pedzioł hajer:
- O wy mazoki, co wyście tam mógli słyszeć, jo ino zjada sóm na dół. I niy trwało dugo i on dzwóni, wyjechał wystraszony, blady, że widzioł coś biołego, a wtedy na to sztajger:
- I ty pierónie żeś coś widzioł, to jo pojada!
Jak zjechoł, tak niy wyjechoł ani niy dzwóniył, niespokojny nadsztygar w strachu, czymu niy dzwóni, niy dowo znaku, zjyżdżo sóm i idzi: sztajger zymdlóny leży, a koło niego bioło koza. Jak to bóła ta dróga, kiero prowadziyła do podziymio kopalni, to niy daleko tam od tyj drógi pasła roz baba kozy i jedna się ij zbłónkała i zaszła tukej do podziymio, a wyjść nazad już niy umiała, bo koza jak to koza, jak wlazła to niy wylazła, jak tyn sztajger, a dzwónić tyż niy umiała.

[Ligęza J.: Podania górnicze z Górnego Śląska, s. 60]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.