Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
10 grudnia 2018, Julia, Judyta, Daniel

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Kościółek św. Wawrzyńca

Kościółek św. Wawrzyńca Data publikacji: 10 grudnia 2013Starsi mieszkańcy naszego miasta pamiętają jeszcze czasy, kiedy na skraju Parku Miejskiego stał drewniany kościół.

Położony malowniczo wśród parkowej zieleni, tuż nad brzegiem stawu i przebiegającego przezeń drewnianego mostka, był jednym z najładniejszych zakątków zabytkowego parku i jednym z symboli miasta, który na trwałe wpisał się w jego krajobraz. Świadczą o tym m.in. liczne pocztówki z jego wizerunkiem. 26 lat temu kościółek św. Wawrzyńca spłonął podpalony przez nieznanych sprawców. Mimo licznych prób restauracji (m.in. sporządzono dokumentację potrzebną do odbudowy) zabytek nie został przywrócony do uprzedniego stanu, a w parku pozostał po nim tylko fundament.

Jednak pamięć o tym wyjątkowym miejscu, pomimo upływu lat, jest wciąż żywa, czego wyrazem są spotkania wiernych, które odbywają się pod krzyżem upamiętniającym spaloną świątynię oraz płonące w tym miejscu znicze. Pamiętają o nim również miejscowi historycy, miłośnicy sztuki oraz Śląskie Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej, którego jednym z priorytetów są działania na rzecz odbudowy kościoła św. Wawrzyńca.

Historia kościoła

Kościół p.w. św. Wawrzyńca, który początkowo znajdował się w Mikulczycach, wybudowano prawdopodobnie w 1530 roku (podawana jest również data 1590 r. i bardziej ogólnie: II połowa XVI wieku). Zbudowany był częściowo z drewna modrzewiowego częściowo murowany(zakrystia). Posiadał wieżę z drewna sosnowego z izbicą, wieżyczkę sygnaturki, prezbiterium zamknięte trójbocznie i był otoczony sobotami. Wyposażenie wnętrza było datowane na około 1580 r. Portale z wyciętym nadprożem, nawiązujące do gotyku, pochodziły prawdopodobnie z okresu budowy kościoła. Ozdobne płyciny występujące na owym portalu, ambonie i pulpicie muzycznym zostały wykonane z masy papierowej. Ołtarz główny kościółka zdobił obraz Matki Boskiej. Jak się okazało w 1926 roku, obraz ten był namalowany na płótnie pokrywającym deskę, na której był inny wizerunek Madonny na złotym tle.

Z początkiem roku 1901 w związku z budową nowego kościoła w Mikulczycach sprzedano kościółek Bytomiowi. Ustawiony w Parku Miejskim, do 1934 roku był obiektem muzealnym ze stałą ekspozycją sztuki sakralnej. Po dojściu do władzy nazistów przekształcono go w mauzoleum poległych w okresie I wojny światowej. Usunięto wszystkie przedmioty sztuki sakralnej, a ołtarze zasłonięto. W ten sposób brutalnie naruszono zabytkowy charakter kościółka i pozbawiono go niepowtarzalnego nastroju, specyficznego dla sztuki ludowej.

W latach powojennych kościółek stał pusty aż do stycznia 1971 r., kiedy to Muzeum Górnośląskie zakupiło go wraz z działką od Skarbu Państwa. Zorganizowano tutaj wystawę regionalnej rzeźby sakralnej, czynną w sezonie letnim. Wcześniej, w latach 1962 - 1963 kościółek poddany został kapitalnemu remontowi konserwatorskiemu, w ramach którego wymieniono między innymi zniszczone elementy więźby dachowej i pokrycia gontowego. Prace te na zlecenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach wykonały Pracownie Konserwacji Zabytków Oddział w Krakowie. 14 listopada 1982 r. około 22:00 kościółek św. Wawrzyńca spłonął.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.