Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lipca 2018, Aneta, Bogdan, Aleksy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Kościół św. Barbary

Kościół św. Barbary Data publikacji: 20 stycznia 2015          Początek XX wieku w Bytomiu to okres bardzo dynamicznego przyrost ludności. W tej sytuacji parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny nie mogła realizować w prawidłowy sposób pracy duszpasterskiej. Problemy te rozwiązać mogło powstanie nowej  parafii Świętej Trójcy oraz Kościół Świętego Jacka na Rozbarku. Pozostanie Bytomia w granicach niemieckich po plebiscycie oznaczało jednak napływ uchodźców z terenów Górnego Śląska z części, która przypadła Polsce. W roku 1926 parafia Wniebowzięcia NMP liczyła ponad 27 tysięcy katolików, co uniemożliwiało skuteczną pracę duszpasterską na terenie parafii.
        30 kwietnia 1926 roku Rada Duszpasterska parafii Wniebowzięcia NMP podjęła decyzję o budowie nowego kościoła w północnej dzielnicy miasta. Jego patronką miała zostać Święta Barbara - opiekunka najliczniejszej grupy zawodowej w Bytomiu - górników. Komisję Budowy nowego Kościoła na czele z księdzem Josefem Niestrojem powołano 25 maja 1928 roku. Koszt budowy oszacowano na 650 tys. marek niemieckich (ostatecznie inwestycja kosztowała 100 tys. marek więcej).
       Projekt kościoła wykonał Arthura Kicktona (projektant m.in. Kościoła Świętego Józefa w Opolu-Szczepanowicach). Kierownikiem budowy został wybitny architekt Theodor Ehl (Kościół Bożego Ciała w Miechowicach, Kościół Świętego Józefa w Dąbrowie Miejskiej). Prace budowlane rozpoczęły się 2 października, pierwszego wykopu dokonał ksiądz Niestroj. Budowniczy kościoła nie dożył dnia zwieńczenia swojego dzieła, gdyż 17 lipca 1930 roku zmarł i został pochowany na cmentarzu Mater Dolorosa. Prace przy budowie kościoła były kontynuowane przez księdza Maruska a później nowego proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP ks. Alfreda Hrabowsky.
          Z powodu światowego kryzysu lat 30. kościoła nie udało się ukończyć w zaplanowanym terminie. Uroczysta konsekracja kościoła pod wezwaniem świętej Barbary miała miejsce 10 maja 1931 roku. Uroczystościom przewodniczył Arcybiskup Wrocławski Kardynała Bertrama.
         Pierwszym proboszczem parafii p.w. Świętej Barbary został ksiądz Wilhelm Porwoll, który swoją posługę pełnił również po zakończeniu II Wojny Światowej.
      Kolejnymi proboszczami parafii byli ksiądz Edward Studziński oraz Hubert Kowol. Od 2000 roku posługę proboszcza pełni ksiądz Eugeniusz Gogoliński. 


Artur Dumnicki

Zdjęcia: K.Kadis

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.