Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 grudnia 2018, Dariusz, Urban, Gabriela

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego Data publikacji: 10 grudnia 2013Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego powstał w latach 1935 – 1937 z inicjatywy proboszcza kościoła Świętej Trójcy, księdza Augusta Schwierka. Budowa nowej świątyni w tym czasie była koniecznością, ponieważ po likwidacji kolei prawoodrzańskiej północna część miasta należąca do parafii Św. Trójcy była zaczęła się bardzo dynamicznie rozwijać.

 

Wobec 22 tysięcy wiernych, których średniowieczny kościół już nie mógł pomieścić, proboszcz wysłał w 1935 roku pismo do nadprezydenta prowincji śląskiej we Wrocławiu oraz do władz rejencji w Opolu. Jeszcze w tym samym roku otrzymał on pozwolenie na rozpoczęcie budowy. Wobec tego ogłoszony został konkurs na formę architektoniczną świątyni, który wygrał projekt O. Lindera. Zaproponował on dwupoziomowy kościół w formie kolistej rotundy z półokrągłym prezbiterium.

Na dole znajdowała się mniejsza, także okrągła sala, w której mogłyby się spotykać bractwa i towarzystwa kościelne. Z przodu się kwadratowa wieża zwieńczona krzyżem, a obok stanęła piętrowa plebania połączona z kościołem przejściem podcieniowym, dzięki czemu tworzyła z kościołem jedną całość. Główne wejście znajduje się od strony północnej, a wiodła do niego szeroka aleja przez ozdobiony trawnikami plac kościelny, poza tym kościół ma jeszcze dwa wejścia boczne. 18 kwietnia 1936 roku uroczyście zainaugurowano budowę świątyni, a 22 czerwca tego roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej świątyni.

Gdy kościół już stanął wewnątrz znalazły się stacje drogi krzyżowej, wykonane przez malarza Karla Platzka z Kluczborka, ołtarz z czarnego marmuru z Chrystusem Ukrzyżowanym, który wykonał rzeźbiarz Sutor z Karlsruhe, pod filarami wokół prezbiterium stanęły figury 12 Apostołów. Natomiast kwadratowa ambona została ozdobiona figurami czterech ewangelistów, które są dziełem włoskiego artysty Ghibertiego. W renomowanej firmie F. Otto z Hemelingen zostały zamówione cztery dzwony. Kościół został konsekrowany przez biskupa Bertrama w październiku 1937 roku. Samodzielna parafia została utworzona w 1940 roku.

W czasie II wojny światowej kościół mocno ucierpiał tracąc trzy dzwony, wszystkie okna, część dachówek, a ściany świątyni i plebanii zostały podziurawione. Po 1946 roku parafia przeszła pod opiekę księdza Felicjana Machajskiego, który po pierwsze zajął się naprawą i odnowieniem zniszczonych budynków. Gdy w 1948 roku kościołem zajęli się ojcowie Kapucyni przybyło ruchomego wyposażenia kościoła. Ze względu na intensywną eksploatację węgla i związane z nią szkody górnicze w roku 1960 kościół został wyremontowany, a jego konstrukcja wzmocniona.

W trakcie remonty dodano boczne ołtarze: ojca Maksymiliana Kolbego oraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a w 1987 roku doszedł trzeci ołtarz ojca Pio. W 1990 roku wykonany został remont generalny świątyni, w czasie którego zostały wymienione okna i pokrycie dachowe, wymieniono stary krzyż na kopule oraz odmalowano wnętrze świątyni. W kościele gościł między innymi Lech Wałęsa, ksiądz Jerzy Popiełuszko oraz prof. Jerzy Szaniawski.

 Tekst na podstawie książki „Zabytki Bytomia”, pod. red. Jana Drabiny, str. 230
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.