Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 sierpinia 2018, Nora, Joachim, Roch

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Kościół pod wezwaniem Świętego Wojciecha

Kościół pod wezwaniem Świętego Wojciecha Data publikacji: 9 grudnia 2013Kościół wzniesiono prawdopodobnie ok. 1258 - 1268 r. Była to świątynia franciszkańska, pierwotnie nosiła wezwanie Św. Mikołaja.
 

Prawdopodobniej nieco wcześniej powstał klasztor z małą kaplicą. Bracia władali kościołem i klasztorem do 1430 r. , kiedy to zostali wygnani z Bytomia. Po nich budynki i świątynię przejęli bernardyni. Oni też prawdopodobnie zastąpili drewniany klasztor i kościół budynkami murowanymi. Świątynia była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Gruntowną przebudowę przeszła w 1783 r., nadano jej wówczas szatę barokową, dobudowano nawę, kruchtę i wieżę. Po sekularyzacji majątków kościelnych, zabudowania i świątynię odebrano zakonnikom, w budynku kościoła ulokowano magazyn a klasztor przeznaczono najpierw na szpital wojskowy, a potem w 1816 r. na szkołę. W 1833 r. kościół przejęli protestanci, po II wojnie światowej zwrócono go katolikom a w 1952 r. powrócili do niego franciszkanie.

W miejscu dawnego klasztoru wnosi się dziś secesyjny budynek Szkoły Podstawowej wzniesiony w 1902 r. według projektu K. Brueggera. Po przeciwległej stronie placu znajdują się: malowniczy Dom Diakonis wzniesiony w 1898 r. i pierwotnie przeznaczony dla diakonis wspierających działalność parafii ewangelickiej i ewangelicki dom parafialny wzniesiony ok. 1830 r. i przebudowany w 1910.

 

Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.