Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 marca 2018, Lubomir, Benedykt, Mikolaj

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy

Pod taką nazwą dziesięć europejskich miast realizuje dwuletni projekt w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Jednym z jego punktów jest organizowana 22 marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu konferencja poświęcona 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Co kryje wnętrze kościoła Św. Małgorzaty?

Na to pytanie odpowiedzą bytomscy archeologowie, którzy w kwietniu rozpoczną prace badawcze pod posadzką wewnątrz kościoła Św. Małgorzaty. To właśnie tam w 2009 roku dzięki badaniom georadarowym odkryto aż trzy zmiany w podłożu. Czy kryją one archeologiczną sensację?

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny

Data publikacji: 7 grudnia 2013Główna świątynia miasta, według tradycji zapisanej w XVI-wiecznej kronice, ufundowana została w roku 1231. Dzisiejszy kształt kościoła jest rezultatem wielkiej neogotyckiej rozbudowy, przeprowadzonej w połowie XIX wieku przez słynnego proboszcza Józefa Szafranka.

Mimo to fara mariacka zachowała średniowieczny kształt gotyckiego kościoła halowego (o nawach równej wysokości). Ze średniowiecza pochodzi zachodnia część prezbiterium (przedłużonego w XIX wieku na wschód) oraz części naw bocznych. Górująca nad rynkiem wieża uzyskała obecny kształt również w XIX wieku. Co trzy godziny rozlega się z niej hejnał Bytomia, oparty na melodii pieśni powstańczej "Do bytomskich strzelców".

Najczęściej używane wejście prowadzi przez kruchtę południową od strony obecnego rynku. Między kościołem a placem położony jest średniowieczny cmentarz parafialny, na którym w drugiej połowie XIX wieku ustawiono figury Ukrzyżowania, św. Floriana i św. Barbary autorstwa Hugo Heera. Wejście zachodnie przebito dopiero w XIX wieku. Według legendy było ono zamurowane od średniowiecza na pamiątkę zamordowania w 1369 roku przez mieszczan księży bytomskich.

Z kruchty południowej prowadzi do wnętrza podwójny piaskowcowy portal, zestawiony z elementów pochodzących z różnych okresów dziejów świątyni. Nad portalem od strony kościoła wisi znakomite dzieło snycerstwa barokowego - wielki krucyfiks autorstwa Jana Solskiego, ongiś znajdujący się w ołtarzu św. Krzyża. Głównym akcentem wnętrza jest monumentalny neobarokowy ołtarz wielki, zawierający obraz "Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny" pędzla weneckiego malarza Francesco Curradiego z 1659 roku. Świątynia otrzymała go w okresie międzywojennym. Poprzedni obraz z ołtarza wielkiego, pędzla wiedeńczyka Bonawentury Emlera z połowy XIX wieku, wisi obecnie w nawie południowej. W tejże nawie (na filarze naprzeciw zakrystii) zachowało się siedemnastowieczne epitafium mieszczki Marianny Hauck. Drzwi do zakrystii pochodzą z czasów wielkiego remontu kościoła w drugiej połowie XVII wieku. Do nawy południowej (w miejsce obecnego ołtarza św. Józefa) powróci w przyszłości największy skarb kościoła - obraz Matki Boskiej Bytomskiej z początków XV wieku, należący do grupy tzw. Madonn Piekarskich. Nad ołtarzem witraż "Boże Narodzenie" autorstwa znanego śląskiego artysty pierwszej połowy XX wieku Adama Bunscha. W nawie północnej (lewej) znajduje się ołtarz Ukrzyżowania fundacji proboszcza Szafranka. W niewielkiej przylegającej kruchcie portal z XVI wieku z interesującym wystrojem rzeźbiarskim. Pod chórem muzycznym stoją ciekawe barokowe konfesjonały. Pośrodku nawy głównej znajduje się wejście do urządzonej w kościele w XIX wieku krypty rodu Hencklów von Donnersmarck - od XVII wieku panów stanowych Bytomia. Obok na filarze umieszczono zrekonstruowaną niedawno tablicę z herbem Donnersmarcków i stosownym napisem. Naprzeciw tablica poświęcona zmarłemu tragicznie proboszczowi mariackiemu Wacławowi Schenkowi, profesorowi KUL.

 

Galeria zdjęć:

Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi PannyKościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi PannyKościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi PannyKościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi PannyKościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny

Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.