Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 lipca 2018, Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny

Data publikacji: 7 grudnia 2013Główna świątynia miasta, według tradycji zapisanej w XVI-wiecznej kronice, ufundowana została w roku 1231. Dzisiejszy kształt kościoła jest rezultatem wielkiej neogotyckiej rozbudowy, przeprowadzonej w połowie XIX wieku przez słynnego proboszcza Józefa Szafranka.

Mimo to fara mariacka zachowała średniowieczny kształt gotyckiego kościoła halowego (o nawach równej wysokości). Ze średniowiecza pochodzi zachodnia część prezbiterium (przedłużonego w XIX wieku na wschód) oraz części naw bocznych. Górująca nad rynkiem wieża uzyskała obecny kształt również w XIX wieku. Co trzy godziny rozlega się z niej hejnał Bytomia, oparty na melodii pieśni powstańczej "Do bytomskich strzelców".

Najczęściej używane wejście prowadzi przez kruchtę południową od strony obecnego rynku. Między kościołem a placem położony jest średniowieczny cmentarz parafialny, na którym w drugiej połowie XIX wieku ustawiono figury Ukrzyżowania, św. Floriana i św. Barbary autorstwa Hugo Heera. Wejście zachodnie przebito dopiero w XIX wieku. Według legendy było ono zamurowane od średniowiecza na pamiątkę zamordowania w 1369 roku przez mieszczan księży bytomskich.

Z kruchty południowej prowadzi do wnętrza podwójny piaskowcowy portal, zestawiony z elementów pochodzących z różnych okresów dziejów świątyni. Nad portalem od strony kościoła wisi znakomite dzieło snycerstwa barokowego - wielki krucyfiks autorstwa Jana Solskiego, ongiś znajdujący się w ołtarzu św. Krzyża. Głównym akcentem wnętrza jest monumentalny neobarokowy ołtarz wielki, zawierający obraz "Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny" pędzla weneckiego malarza Francesco Curradiego z 1659 roku. Świątynia otrzymała go w okresie międzywojennym. Poprzedni obraz z ołtarza wielkiego, pędzla wiedeńczyka Bonawentury Emlera z połowy XIX wieku, wisi obecnie w nawie południowej. W tejże nawie (na filarze naprzeciw zakrystii) zachowało się siedemnastowieczne epitafium mieszczki Marianny Hauck. Drzwi do zakrystii pochodzą z czasów wielkiego remontu kościoła w drugiej połowie XVII wieku. Do nawy południowej (w miejsce obecnego ołtarza św. Józefa) powróci w przyszłości największy skarb kościoła - obraz Matki Boskiej Bytomskiej z początków XV wieku, należący do grupy tzw. Madonn Piekarskich. Nad ołtarzem witraż "Boże Narodzenie" autorstwa znanego śląskiego artysty pierwszej połowy XX wieku Adama Bunscha. W nawie północnej (lewej) znajduje się ołtarz Ukrzyżowania fundacji proboszcza Szafranka. W niewielkiej przylegającej kruchcie portal z XVI wieku z interesującym wystrojem rzeźbiarskim. Pod chórem muzycznym stoją ciekawe barokowe konfesjonały. Pośrodku nawy głównej znajduje się wejście do urządzonej w kościele w XIX wieku krypty rodu Hencklów von Donnersmarck - od XVII wieku panów stanowych Bytomia. Obok na filarze umieszczono zrekonstruowaną niedawno tablicę z herbem Donnersmarcków i stosownym napisem. Naprzeciw tablica poświęcona zmarłemu tragicznie proboszczowi mariackiemu Wacławowi Schenkowi, profesorowi KUL.

 

Galeria zdjęć:

Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi PannyKościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi PannyKościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi PannyKościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi PannyKościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny

Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.