Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 grudnia 2018, Dariusz, Urban, Gabriela

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Kościół p.w. Świętego Wojciecha

Kościół p.w. Świętego Wojciecha Data publikacji: 10 grudnia 2013Kilka lat po nadaniu Bytomiowi praw miejskich, w okresie pomiędzy 1258 a 1268 rokiem, książę opolski Władysław I ufundował kościół i klasztor Św. Mikołaja i sprowadził zakon franciszkanów. Pierwszy kościół i klasztor, znajdujący się przy obecnym placu Klasztornym, był drewniany.

Pierwszy kościół i klasztor, znajdujący się przy obecnym placu Klasztornym, był drewniany. W 1440 roku kościół wraz z klasztorem został przekazany bernardynom, którzy około połowy XV wieku w miejsce drewnianych budowli postawili murowane.

W 1625 roku najazdy wojsk Mansfelda, a w 1643 roku wojsk szwedzkich doprowadziły do prawie całkowitego zniszczenia kościoła i klasztoru. Na mocy edyktu sekularyzacyjnego z 1810 r. kościół i klasztor zostały przekazane zarządowi miejskiemu. Przez dłuższy okres czasu obiekty te nie były w ogóle zagospodarowane, później kościół służył za remizę strażacką i magazyn.

W 1833 r. magistrat przekazał kościół gminie protestanckiej, która go w znacznym stopniu przebudowała (dobudowano balkony, podniesiono prezbiterium oraz sprowadzono nowe dzwony). W 1911 roku na potrzeby szkoły został zaadoptowany klasztor. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, ks. Zygmunt Staniszewski zajął kościół użytkowany przez ewangelików i zaczął, wraz z wiernymi przesiedlonymi z kresów, których kilka tysięcy osiedliło się w Bytomiu, modlić się i odprawiać tu nabożeństwa. W tym samym roku kościół, który najpierw służył młodzieży szkolnej, oficjalnie oddano katolikom i od tego czasu znany jest jako parafia św. Wojciecha.

Kościół znajduje się z zespole zwartej zabudowy jest jednowieżowy i jednonawowy. W 1952 roku, za zgodą Prymasa Polski i Kurii Biskupiej w Opolu do kościoła wrócili dawni gospodarze, Bracia Mniejsi (Franciszkanie). Kościół i na nowo erygowany klasztor włączono do Prowincji Wniebowzięcia NMP z siedzibą w Katowicach - Panewnikach.

Od 1955 roku. czyniono starania o odbudowę i remont kościoła, które zakończono w 1964 r. konsekracją nowego ołtarza głównego ku czci św. Wojciecha. Całość po przebudowie w 1783 roku utrzymana jest w stylu spokojnego, klasycyzującego baroku, jedynie na starszej części (obecne prezbiterium) widoczne są ślady pierwotnej budowli gotyckiej.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.