Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa Data publikacji: 10 grudnia 2013Budynek, który stoi na rogu obecnych ulic Pułaskiego, Curie-Skłodowskiej, a dawniej Holteistraβe i Koernerstraβe, powstał w całości w ciągu zaledwie roku od lipca 1924 do lipca 1925. Początkowo miał on spełniać funkcje rekreacyjne i wypoczynkowe. Według projektu oprócz dwóch sal umiejscowionych w górnej części budynku, w piwnicach planowano umieścić kręgielnię.

Inwestorem budynku sali i restauracji był, związany z ruchem socjalistycznym, klub sportowy Towarzystwo Gimnastyczne „Naprzód". Teren, na którym stanęła budowla nazywany był Südfeld (Pole Południowe) i stanowił część terenu Kleinfeld (Małe Pole) od średniowiecza należącego do Bytomia. Z powodu długów klubu dwa lata później zabudowania wylicytował proboszcz parafii św. Trójcy w Bytomiu, ksiądz August Schwierk.

Wiązało się to z jego planami założenia placówki duszpasterskiej w tym rejonie Bytomia. W tym samym roku zaproponował tę halę jezuitom, którzy przybyli z Kolonii i osiedlili się w Bytomiu, a od 1928 roku rozpoczęli oficjalnie pracę duszpasterską. Początkowo kościół nie miał wieży ani dzwonu, wewnątrz znajdowały się trzy ołtarze: główny i dwa boczne. W tym samym roku powstał także projekt, według którego gmach miał zostać przebudowany, a obok niego miała stanąć wieża przylegająca do budynku, ale dopiero 4 lata później magistrat wydał zezwolenie na budowę dzwonnicy na budynku kościoła.

Wewnątrz dzwonnicy znalazły się trzy dzwony westfalskiej produkcji. W 1936 roku kościelne okna zostały ozdobione witrażami, a rok później zamontowane zostały organy, które podczas wojny skonfiskowane zostały na cele wojskowe. Gdy Bytom został przejęty przez władze polskie kościół poddano rewizji i splądrowano. W 1956 roku z Bytomia wyjechali ostatni, przybyli jeszcze przed wojną, jezuici.

Tekst na podstawie książki „Zabytki Bytomia", pod. red. Jana Drabiny, str. 235

 
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.