Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 czerwca 2018, Alicja, Marta, Alojz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa Data publikacji: 10 grudnia 2013Budynek, który stoi na rogu obecnych ulic Pułaskiego, Curie-Skłodowskiej, a dawniej Holteistraβe i Koernerstraβe, powstał w całości w ciągu zaledwie roku od lipca 1924 do lipca 1925. Początkowo miał on spełniać funkcje rekreacyjne i wypoczynkowe. Według projektu oprócz dwóch sal umiejscowionych w górnej części budynku, w piwnicach planowano umieścić kręgielnię.

Inwestorem budynku sali i restauracji był, związany z ruchem socjalistycznym, klub sportowy Towarzystwo Gimnastyczne „Naprzód". Teren, na którym stanęła budowla nazywany był Südfeld (Pole Południowe) i stanowił część terenu Kleinfeld (Małe Pole) od średniowiecza należącego do Bytomia. Z powodu długów klubu dwa lata później zabudowania wylicytował proboszcz parafii św. Trójcy w Bytomiu, ksiądz August Schwierk.

Wiązało się to z jego planami założenia placówki duszpasterskiej w tym rejonie Bytomia. W tym samym roku zaproponował tę halę jezuitom, którzy przybyli z Kolonii i osiedlili się w Bytomiu, a od 1928 roku rozpoczęli oficjalnie pracę duszpasterską. Początkowo kościół nie miał wieży ani dzwonu, wewnątrz znajdowały się trzy ołtarze: główny i dwa boczne. W tym samym roku powstał także projekt, według którego gmach miał zostać przebudowany, a obok niego miała stanąć wieża przylegająca do budynku, ale dopiero 4 lata później magistrat wydał zezwolenie na budowę dzwonnicy na budynku kościoła.

Wewnątrz dzwonnicy znalazły się trzy dzwony westfalskiej produkcji. W 1936 roku kościelne okna zostały ozdobione witrażami, a rok później zamontowane zostały organy, które podczas wojny skonfiskowane zostały na cele wojskowe. Gdy Bytom został przejęty przez władze polskie kościół poddano rewizji i splądrowano. W 1956 roku z Bytomia wyjechali ostatni, przybyli jeszcze przed wojną, jezuici.

Tekst na podstawie książki „Zabytki Bytomia", pod. red. Jana Drabiny, str. 235

 
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.