Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 sierpinia 2018, Nora, Joachim, Roch

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Kopalnia Rozbark

Kopalnia Rozbark Data publikacji: 15 grudnia 2013W rewitalizowanych budynkach po kopalni Rozbark niedawno rozpoczął działalność Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark. Najciekawszym pod względem architektonicznym obiektem jest budynek dawnej cechowni, czyli rodzaj poczekalni, w której niegdyś górnicy załatwiali swoje sprawy służbowe przed zjazdem "na szychta" lub po wyjeździe "na wierch". Tutaj także obchodzili swoje uroczystości, np. barbórkowe.

Kopalnia „Rozbark” zaczęła wydobycie węgla w 1877 r., a zakończyła w 2004 r. Jej właścicielem był początkowo bytomski kapitalista Otto Friedländer, później spółka Spadkobiercy Jerzego Giesche („Georg von Giesches Erben”). W czasach spółki, na przełomie XIX i XX w. powstało kilka budynków, zachowanych do dziś. Są to: cechownia z 1911 r., kotłownia z 1915 r. i sąsiadująca z nią maszynownia szybu „Bończyk” z 1907 r. Właśnie te trzy obiekty, wraz z charakterystycznym murem oporowym, wpisane zostały w 2007 r. do rejestru zabytków województwa śląskiego. Niewątpliwie najcenniejsza architektonicznie jest cechownia, zaprojektowana przez Emila i Georga Zillmannów z Charlottenburga. Jej „falujący” dach przykrywa salę zborną, w której kręcono m.in. sceny z filmu „Perła w koronie” Kazimierza Kutza. Również ciekawy architektonicznie jest budynek maszynowni szybu „Bończyk”, z klinkierowej cegły, z pięcioma dużymi, ostro sklepionymi otworami okiennymi. W zrewitalizowanej cechowni znajdzie swą siedzibę Bytomski Teatr Tańca I Ruchu – kontynuator działalności Śląskiego Teatru Tańca. (Z przewodnika Edwarda Wieczorka "Bytom i okolice")

Budynek Teatru znajduje się przy ulicy Dojazd 29. Przy wjezdzie do centrum Bytomia od strony Katowic.


Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.