Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 lipca 2018, Alfred, Wincenty, Wlodzislaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wakacyjne warsztaty dla dzieci

Wakacyjne warsztaty już od poniedziałku, 25 czerwca! Zapraszamy młodych filmowców, sportowców, muzyków, kuglarzy, malarzy, ekologów i konstruktorów latawców do Becekobusa, który znów wyruszy na ulice Bytomia. Sprawdzajcie rozkład jazdy i zapisujcie się na zajęcia. Dobra zabawa gwarantowana!

Miłośnicy militariów zjechali do Bytomia

Ziemia drżąca pod kołami wojskowych pojazdów. Ryk silników i huk wystrzałów. Już po raz czternasty miłośnicy militariów z całego kraju przyjechali do naszego miasta, by zaprezentować bytomskiej publiczności swoją kolekcję uzbrojenia.

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Konsumencie! Znaj swoje prawa

Konsumencie! Znaj swoje prawa Data publikacji: 13 marca 2014Jeśli na ulicach Bytomia zobaczysz jutro (14 marca)... kota w worku, który zechce wręczyć ci ulotkę, weź ją. W przededniu Światowego Dnia Konsumenta inspektorzy Inspekcji Handlowej w Katowicach będą przekonywać mieszkańców Śląska, że warto znać i egzekwować swoje prawa.

Im więcej mówi się o prawach konsumenta, tym lepiej – mówi Ewa Stachowicz-Radosz, Miejski Rzecznik Konsumentów w Bytomiu. Rynek coraz częściej nas zaskakuje. Pojawiają się nowe produkty i usługi. Dlatego konsumenci muszą być informowani o przysługujących im prawach jak najczęściej.

Kampanie informacyjne przynoszą skutek, jak się okazuje, jesteśmy coraz bardziej świadomi swoich praw. Co więcej, do Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Bytomiu sporo osób zgłasza się o poradę jeszcze przed podpisaniem umowy na przykład z bankiem. Warto też podkreślić, że nie jesteśmy instytucją, która ma wzbudzać strach przed firmami oferującymi swoje usługi czy produkty – mówi Ewa Stachowicz-Radosz. Pomagamy w rozstrzyganiu sporów, przedstawiamy swoje opinie.

W ubiegłym roku do Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów wpłynęło ok. 560 spraw. 70% zostało rozpatrzonych pozytywnie (strony zawarły ugody, albo reklamacja została uznana). Czego dotyczyły? Spektrum jest bardzo szerokie – mówi Ewa Stachowicz-Radosz. Klienci reklamują odzież, obuwie, usługi telekomunikacyjne czy bankowe.

Choć klienci wiedzą o przysługujących im prawach, jeszcze zbyt często rezygnują z upominania się o nie i zdecydowanie za rzadko czytają umowy. Nie wiedzą na przykład, że mają prawo kupić towar po cenie, jaka znajduje się na półce, a nie w cenie, która wyświetla się w kasie. Nie jest też prawdą, że podstawą do reklamacji towaru jest paragon. Jeśli płacimy kartą, jest to wystarczający dowód na to, że w tym właśnie sklepie kupiliśmy towar.

15 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Konsumenta (w Polsce od 2000 r.). Do jego obchodów przyłączają się instytucje chroniące konsumentów i przypominają, że mają oni prawo do: wyboru, informacji, bezpieczeństwa i reprezentacji.

Bytomskich konsumentów reprezentuje Miejski Rzecznik Konsumenta Ewa Stachowicz-Radosz. Można skontaktować się z nią w Urzędzie Miejskim przy ul. Parkowej 2, tel. 32 283 61 38, 32 283 61 77.

Na zdjęciu: akcja przeprowadzona w 2011 roku. Źródło zdjęcia: portal mmsilesia.

Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: mmsilesia

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.