Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 lutego 2018, Maciej, Bogusz, Modest

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Forum bytomski.pl Historia Miasta i Zabytki

Forum poświęcone w całości historii miasta Bytom i jego zabytkom. Zapraszamy do dyskusji!

Konserwatorium Muzyczne Thomasa Cieplika

Konserwatorium Muzyczne Thomasa Cieplika Data publikacji: 10 grudnia 2013Najsławniejszą z bytomskich niepublicznych szkół muzycznych było Konserwatorium Thomasa Cieplika. Rozpoczęło ono swoją działalność w 1910 roku i mieściło się w połączonych kamienicach 10 i 11 przy Bahnhofstraβe (obecnie Dworcowa 21 i 23).

Budynek szkoły (Dworcowa 21) powstał w 1872 roku w stylu neorenesansu według projektu Johanna Kowollika. Założyciel, właściciel firmy Musikhaus Cieplik, był w Bytomiu znany od 1892 roku, kiedy otworzył sklep muzyczny, a później założył własną wytwórnię skrzypiec - altówek. Szkoła posiadała doskonałą kadrę pedagogów oraz miała szeroki profil nauczania - kształciła organistów, dyrygentów chórów, nauczycieli, instrumentalistów oraz wokalistów. Ponadto specjalizowała się w muzyce i pieśni kościelnej, a przy niej działały uczniowskie orkiestra i chór. Dochodami z ich występów Cieplik wspierał polską akcję plebiscytową i związaną z nią propagandę. Mimo niekorzystnych dla Bytomia wyników plebiscytu Cieplik nie wyjechał, a Niemcy nie zamknęli szkoły.

Gdy w 1925 roku Thomas Cieplik zmarł, kamienica została sprzedana, ale konserwatorium mieściło się tam nadal. Dyrektorem wtedy został Paul Kraus, po nim zaś Teobald Cieplik, syn Thomasa. Kiedy w drugiej połowie lat 30. w wypadku samochodowym zginął Teobald Cieplik, szkołę przejęło miasto tworząc Städtische Musikschule für Jugend und Volk (Miejską Szkołę Muzyczną dla Młodzieży i Narodu). Konserwatorium istniało do roku 1944. Po wojnie kamienica już nie była szkołą. Dziś kamienice nie reprezentują żadnego stylu i brak śladów po szkole muzycznej. Zachowały się jedynie niektóre elementy wyposażenia budynków, z czasów konserwatorium, takie jak stolarka klatek schodowych czy resztki kolorowych szyb w oknach.

Tekst na podstawie książek Małgorzaty Kaganiec „Tajemnice bytomskich kamienic" i Tomasza Śmiałka „Zabytkowe budynki szkolne śródmieścia Bytomia".
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.