Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 października 2017, Marleny, Edwarda, Seweryna

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Czas - Miejsca - Ludzie

Obozy koncentracyjne, jenieckie i inne miejsca internowania są tematem czesko – polskiej publikacji „Czas – Miejsca – Ludzie. Nazistowski system obozów w latach drugiej wojny światowej”. Zapraszamy na promocję tej książki do Muzeum Górnośląskiego 25 października.

Nowe atrakcje w miechowickim schronie

Nowa prezentacja multimedialna w technologii Dolby Surround, wystawa niepublikowanych dotąd zdjęć poświęconych tajemnicy Szybu Południowego KWK Miechowice oraz pamiątki związane z Górnym Śląskiem. To najnowsze atrakcje w schronie przy ul. Kasztanowej w Bytomiu - Miechowicach.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Konrad VII Biały

Data publikacji: 20 lutego 2014    Dynastia Piastów śląskich obfituje w wiele postaci, które swoimi życiorysami niejednokrotnie zaskakują. Dobrym przykładem jest Konrad VII Biały, który walczył pod Grunwaldem po stronie Krzyżaków (został uwieczniony przez Jana Matejkę na obrazie „Bitwa pod Grunwaldem”), by później stać się jedynym śląskim księciem popierającym dynastię Jagiellonów.

        Urodził się w latach 90. XIV w. jako syn księcia oleśnickiego i kozielskiego Konrada III Starego i Guty. W młodości przebywał na dworze królewskim w Krakowie, gdzie pełnił funkcję pazia. W 1410 r. poparł zakon krzyżacki. Wziął udział w bitwie pod Grunwaldem, w trakcie której dostał się do polskiej niewoli. Po odzyskaniu wolności wystąpił przeciwko Krzyżakom, wspierając zbrojnie Polskę w trakcie wojny głodowej (1414 r.). Po śmierci ojca został księciem kozielskim i bytomskim (1416 r.). W kolejnych latach swoich rządów podejmował wiele działań zbrojnych (m.in. walki z husytami, zatarg z Wrocławiem). Po śmierci króla czeskiego i węgierskiego oraz cesarza Albrechta II Habsburga w 1439 r. Konrad VII Biały poparł Władysława Warneńczyka w staraniach o tron naszych dwóch południowych sąsiadów. W ten sposób został głównym filarem stronnictwa jagiellońskiego na Śląsku i jedynym wśród Piastów śląskich przedstawicielem tej orientacji. W 1450 r. został pojmany przez swoich dwóch bratanków, Konrada IX Czarnego i Konrada X Białego, którzy przejęli jego księstwa. Dwa lata później zmarł bezpotomnie we Wrocławiu.
 

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rynek 7" luty 2014 r.


Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.