
Był to dla nas wszystkich niezwykły czas, który wykorzystaliśmy nie tylko na wspólne odkrywanie Bytomia i innych śląskich miast, ale też na uczenie się siebie – mówi Magdalena Bosek, kierownik Biura Rozwoju i Współpracy Zagranicznej, które wspierało organizacyjnie i merytorycznie projekt.
W programie kolonii, które trwały od 12 do 24 sierpnia, znalazły się m.in. wycieczki śladem zabytków Bytomia i innych ważnych miejsc ukazujących historię naszego regionu, jak np. Przystanek Historia w oddziale IPN, gdzie wzięli udział w lekci o symbolach narodowych.
Młodzi zwiedzali też Częstochowę, w Pszczynie podziwiali zamek, a w Koszęcinie poznawali śląskie tradycje, a nawet uczyli się tańczyć trojaka. Zależało nam na tym, by dowiedzieli się jak najwięcej o polskiej kulturze, mało tego, zaskoczyło nas jak bardzo nasi goście byli otwarci na wiedzę - mówi Magdalena Bosek.
O to, by się tu nie nudzili zadbali też nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 51, gdzie odbywały się popołudniowe zajęcia. Podczas tych zajęć rozmawialiśmy po polsku, w ramach lekcji języka polskiego czytaliśmy polską poezję. To był owocny czas, gdyż pod koniec pobytu słuchaliśmy jak recytują wiersze m.in. Jana Brzechwy czy Adama Mickiewicza - mówi Magda Bosek.
Letni wypoczynek młodzieży z Żytomierza był organizowany dzięki programowi "Lato z Polską", finansowanemu z funduszy Senatu RP.
Galeria zdjęć:








Autor: AK
