Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lipca 2018, Aneta, Bogdan, Aleksy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Koncert w Szkole Muzycznej

Koncert w Szkole Muzycznej Data publikacji: 18 lutego 2017Wczorajszy /17 lutego/ Koncert Dyplomantów zgromadził w auli Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej prawdziwych fanów muzyki klasycznej. Swoje artystyczne umiejętności zaprezentowało trzech wybitnie uzdolnionych uczniów z klasy maturalnej. Goście wysłuchali dzieł skomponowanych przez polskich i zagranicznych twórców.

Koncert uczniów klasy maturalnej to już tradycja w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina. Co roku kilku wyróżniających się artystycznie uczniów prezentuje swoje umiejętności. W tegorocznym koncercie zagrało trzech uczniów wybranych spośród 22 wszystkich maturzystów. Wystąpili w towarzystwie Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej pod kierownictwem Macieja Tomasiewicza. W repertuarze znalazły się utwory między innymi J. S. Bacha, S. Kisielewskiego oraz L. Van Beethovena.

Tegoroczną maturzystką, która wykazała ponadprzeciętne umiejętności artystyczne jest grająca na klawesynie Victoria Lerche, reprezentantka bytomskiej szkoły m. in. Na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej dla młodzieży szkół muzycznych II st. pt.„Wokół Bacha” w Krakowie, w Ogólnopolskim Konkursie Klawesynowym "W rocznicę urodzin J.S.Bacha, G.F.Haendla, D.Scarlattiego" (Kraków) oraz w preeliminacjach do Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego Muzyki Współczesnej Prix Annelie de Man w Poznaniu.

Razem z Victorią na scenie wystąpiła Sara Madeja z klasy skrzypiec, która od 2007 zdobywa uznanie jury i publiczności w konkursach, spotkaniach oraz przesłuchaniach. Swoją edukację w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina rozpoczęłam od pierwszej klasy szkoły podstawowej – powiedziała Sara Madeja. Pierwotnie pod skrzydłami mgr Moniki Krzysztofik, a od drugiej klasy kształciła mnie mgr Irena Kalinowska-Grohs - dodała.

Uzupełnieniem trójki wczorajszego koncertu był Wiktor Pacan, którego głównym instrumentem jest kontrabas. Zdobywca wielu nagród w regionalnych oraz ogólnopolskich konkursach. Oprócz muzyki poważnej Wiktor interesuje się również jazzem i ogólnie pojętą muzyką rozrywkową. Gra również na gitarze. Pasję do muzyki odkryłem w wieku 8 lat. W szkole podstawowej zacząłem uczyć się grać na gitarze. Rodzice zapisali mnie do Młodzieżowego Domu Kultury. Dostanie się do szkoły muzycznej to dla mnie ogromny sukces – poinformował Wiktor Pacan.


Galeria zdjęć:Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.