Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Kogut

Data publikacji: 10 grudnia 2013W wydanej przed kilku laty książeczce „Legendy starego Bytomia”, Ryszard Wrodarczyk, jej autor, opublikował nieznaną dotąd historyjkę pt.: „Kogut”. Akcja jej miała rozegrać się w jednej z bytomskich knajp, w końcu ubiegłego stulecia.

To, że naprawdę się wydarzyła, świadczyć miała gipsowa rzeźba koguta, umieszczona w okrągłym otworze wybitym w ścianie łączącej dwa pomieszczenia. Jeszcze przed wojną pokazywał ją właściciel rzeczonej gospody klientom, barwnie opisując zdarzenie. Działo się to w końcu wieku dziewiętnastego i jak zawsze w „fin de siecle” lud stawał się bardzo pobożny, lecz nie wszyscy. Niektórzy karnawałowe zabawy i swawole przeciągali na czas postu, a nawet okres Wielkiego Tygodnia. Takie też tańce urządzano we wspomnianej knajpie.
Pewnego roku mimo oporu ówczesnego gospodarza zorganizowano hulankę w Wielki Czwartek. Gdy zbliżała się północ i miał zacząć się Wielki Piątek, goście mimo nalegań oberżysty kontynuowali zabawę. Gdy północ obwieścił głośno bijąc zawieszony na ścianie zegar, a nikt nie przerywał zabawy, nagle zaszumiało, zawirowało. Pogasły palące się świece i przez otwór wywietrznika wleciał wielki ptak – jak się okazało dorodny kogut.
Piejąc, trzepocząc skrzydłami, rzucił się na wywijających tańce balowników. Dziobiąc i drapiąc szponami poranił wielu. Nie mogąc go złapać, goście w panice rzucili się do ucieczki. Gdy nikogo już nie było na sali, znikł nie wiadomo gdzie i kogut. Na pamiątkę wybito w ścianie otwór, w który włożono gipsową rzeźbę koguta. Była to przestroga dla łamiących ustanowione zakazy.

 [Wrodarczyk R.: Legendy starego Bytomia i okolic, Bytom 1994, s. 24-25]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.