Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2018, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Noc Teatrów Metropolii

Bezsenna, kolorowa i pełna wrażeń. Taka właśnie będzie tegoroczna odsłona Nocy Teatrów Metropolii, która odbędzie się 29 września. Na widzów czeka prawie 100 spektakli i atrakcji specjalnych: na scenie i w plenerze, klasycznie i offowo.

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Kobiety przy sztaludze

Kobiety przy sztaludze Data publikacji: 3 kwietnia 2016Do 9 kwietnia w Biurze Promocji Bytomia na Rynku 7 można oglądać wystawę obrazów trzech utalentowanych bytomianek: Krystyny Wróblewskiej, Anny Czajkowskiej i Antoniny Czubak.

Jeszcze kilkanaście lat temu nie wiedziały, co to blejtram. Dziś z powodzeniem posługują się różnymi technikami malarskimi, pokochały dzieła wielkich mistrzów, a ich życie nabrało barw. Suche pastele, farby olejne, farby akrylowe - każda z pań upodobała sobie inne środki wyrazu, każda z nich traktuje swoją pasję z wielką powagą i entuzjazmem.

Krystyna Wróblewska uprawia malarstwo od 2010 r., głównie olejne na płótnie. Obecnie uczy się techniki akwarelowej. Po mistrzowsku oddaje pędzlem piękno ludzkiej twarzy, maluje także martwą naturę i architekturę. Fascynuje ją świetlistość obrazów impresjonistów, głównie Edwarda Maneta, Paula Cezanne'a czy Wiliama Turnera. Marzenia o malowaniu towarzyszyły jej od lat, dziś spełnia je z sukcesami. W 2012 r. zdobyła III nagrodę na V Juwenaliach Trzeciego Wieku w Warszawie, w 2013 r. II nagrodę WSZA w konkursie plastycznym „Moja Polska - Mój Bytom”, a w 2014 Grand Prix na VII Juwenaliach Trzeciego Wieku w Warszawie.

Anna Czajkowska za sztalugą pierwszy raz stanęła kilka lat temu. Początkowo tworzyła akrylami, od pół roku mierzy się z suchymi pastelami. Kolorystyka ekspresjonistów, polscy malarze międzywojenni, twórczość Szyszkina, Levitana, Repina czy współcześni pasteliści to część jej zainteresowań. Często impulsem do tworzenia jest dla niej przyroda. Od roku intensywnie maluje, ale nie zaniedbuje dwóch innych pasji: podróży i książek. Wielokrotnie prezentowała swoje obrazy na wystawach zbiorowych Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Antonina Czubak maluje od 8 lat. Przygodę ze sztuką zaczynała od tzw. plakatówek, odkrywając tajemnice palety kolorów. Podejmuje różne tematy, ale najbardziej inspirują ją ludzie. Interesuje się malarstwem współczesnym, zwłaszcza dorobkiem Heleny Ilichovej. Ostatnio jej pasją stała się twórczość na korze drzewnej, w której wyczarowuje wyjątkowe anioły. Jest zdobywczynią I nagrody WSZA w konkursie plastycznym „Moja Polska - mój Bytom”. Podobnie jak współautorki wystawy jej zawód nie ma z malarstwem nic wspólnego, ale - jak można przekonać oglądając wystawę, praca z wielkim zamiłowaniem daje świetne rezultaty.

Galeria zdjęć:Autor:
Zdjęcia: UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.