Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 września 2018, Hipolit, Mateusz, Daria

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Gratka dla miłośników tramwajów

Wystawa taboru tramwajowego, nauka jazdy tramwajem z instruktorem, pokaz podnoszenia wagonu tramwajowego, występy artystyczne oraz możliwość zwiedzania zajezdni. To tylko nieliczne atrakcje, jakie czekają na wszystkich 22 września z okazji 50-lecia zajezdni tramwajowej w Bytomiu – Stroszku.

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Kim jesteś uchodźco?

Kim jesteś uchodźco? Data publikacji: 15 marca 2017Powrót do korzeni. Co łączy Europę? Obywatele Europy dla Europy – pod taką nazwą dziesięć unijnych miast rozpoczęło realizację dwuletniego projektu w ramach programu Europa dla obywateli. W konferencji, która odbywała się w Recklinghausen od 9 do 11 marca, uczestniczyła również delegacja z Bytomia.
 
Międzynarodowa Konferencja w naszym mieście partnerskim poświęcona została szeroko rozumianej tematyce związanej z migracją ludności z terenów objętych wojną.  Wiele miejsca poświęcono też przepisom rożnych krajów europejskich regulującym m.in. kwestie nadawania statusu uchodźcy oraz udzielania azylu. Definiowano też pojęcia uchodźcy i migranta, odwołując się do Konwencji Genewskiej z 1951 roku.
 
Porównując sytuację Bytomia i Recklinghausen, mierzymy się z zupełnie innymi problemami w kwestiach migracji. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy interesować się tym tematem. To jest aktualnie ważne, globalne zagadnienie  - mówi Magdalena Bosek koordynator ds. współpracy z zagranicą w Urzędzie Miejskim w Bytomiu.
 
Warto wspomnieć, że w ostatnich latach do naszego miasta partnerskiego napłynęło około 3,5 tys. cudzoziemców. Gospodarze spotkania i goście z pozostałych miast przedstawili krok po kroku, jak wygląda życie uchodźców, gdy już złożą wniosek o azyl. Na jakie wsparcie mogą liczyć? Jakie mają prawa i obowiązki? Jakie organizacje pomagają cudzoziemcom w tej drodze i jak przepisy unijne regulują te kwestie.
 
Według statystyk, tylko w 2016 roku w Recklinghausen azyl otrzymało 1674 osoby, podczas gdy w 2010 r. były to zaledwie 92 osoby - podsumowuje Pascal Thyron, kierownik jednego z ośrodków dla uchodźców w Recklinghausen.
 
Choć mogłoby się wydawać, że problem uchodźców nie dotyczy Polski, w rzeczywistości tak nie jest.

Do Polski napływają głównie cudzoziemcy z Ukrainy czy Rosji, ale ze względów kulturowych asymilują się szybciej, niż przybysze z Syrii, Erytrei czy Somalii. Przede wszystkim znają często język polski, a to pierwszy krok do rozpoczęcia pracy w kraju przyjmującym. W Polsce w 2016 roku wniosków o azyl było 152 000, z czego 96 500 złożyli, wg statystyk Urzędu ds. Cudzoziemców w Polsce, Ukraińcy. Na dzień 01/01/2016 status uchodźcy w Polsce  uzyskało 509 osób z Rosji, 135 z Białorusi, a z Syrii 287
  -  mówi Magdalena Bosek.
 
Uczestnicy, wśród których prócz Niemców, znaleźli się też przedstawiciele z Rumunii, Francji, Włoch, Węgier, Słowacji, Holandii, Bułgarii, a także Wielkiej Brytanii, odwiedzili jeden z ośrodków dla uchodźców. Dowiedzieli się jak funkcjonuje system lokalnej pomocy uchodźcom w Sozialdienst katholischer Frauen Recklinghausen e.V./ Centrum pomocy uchodźcom i migrantom/, gdzie Pascal Thyron, przedstawił historię migracji do Niemiec od lat 50-tych oraz dane statystyczne obecnej sytuacji. Ciekawym punktem programu był też koncert grupy Arabunt, który tworzą w Recklinghausen uchodźcy z Syrii, Iraku  i Rosji.
 
Polskim akcentem podczas konferencji była prezentacja „Podróż uchodźców”, w której w jasny i czytelny sposób przedstawiono konsekwencje kryzysu uchodźczego w najmniejszych europejskich komórkach systemu społecznego, wpływ II wojny libańskiej i Wiosny Arabskiej na północną i zachodnią Europę. Prezentacja przygotowana przez Magdalenę Bosek, podkreślała rolę działań edukacyjnych, takich jak Bytomskie Spotkania Europejskie, cyklu warsztatów wykładów i prelekcji, dzięki którym lokalni mieszkańcy poznają mechanizmy związane z demokracją, społeczeństwem obywatelskim, tolerancją itd.

Przed uczestnikami kolejne dwa lata rozmów, spotkań i wymiany doświadczeń. Ważne, abyśmy pamiętali, co Europa nam dała – wolność, pokój, tolerancję, otwartość i dostatek – powiedział Christoph Tesche, burmistrz  Recklinghausen, podczas uroczystości otwarcia.

Chcemy sięgać do tych wartości, przypomnieć sobie naszą wspólną historię i promować pokój i solidarność w Europie oraz przedyskutować wyzwania, jakie dzisiaj przed nami stoją
- podsumowała pierwszą konferencję Carmen Greine, menadżer projektu, lider Instytutu Die Brucke.

Kolejne spotkanie odbędzie się we francuskim Douai w maju. Z kolei do Bytomia uczestnicy projektu przyjadą w marcu 2018 roku na spotkanie poświęcone I wojnie światowej w 100. rocznicę jej zakończenia.

Pełny program projektu dostępny tutaj.
Niemieckie media o projekcie - zobacz

Więcej informacji o projekcie na stronach niemieckich: www.familyeurope.eu , www.recklinghausen.de/europa, na  profilu FB  - “Family Europe”.


Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: fot. George Sommer

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.