Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 lutego 2018, Romana, Izabela, Damian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Dodatkowy punkt poboru opłat czynny w poniedziałki

Z uwagi na zbliżające się terminy płatności należności budżetowych informujemy, że poza stale funkcjonującymi w Urzędzie Miejskim przy ul. Parkowej 2 kasami w pokoju 110A i pokoju 120, uruchomiono w kasie w pokoju 213 dodatkowy punkt poboru opłat.

W Bytomiu przebudują drogi za prawie 14 mln

Jeszcze w tym roku przebudowane zostaną ul. Katowicka, Frenzla, skrzyżowanie ul. Wrocławskiej i Reja oraz Aleja Jana Pawła II. W sumie na realizację tych inwestycji miasto wyda prawie 14 mln zł, z czego aż 10 mln pochodzi z Metropolitalnego Funduszu Solidarności. Pierwsze przetargi ruszą już w marcu.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Rusza kolejna edycja Nagrody Gospodarczej Prezydenta Bytomia

Prezydent Bytomia i Bytomska Rada Biznesu zapraszają bytomskich przedsiębiorców do udziału w konkursie na Firmę Roku i Mikrofirmę Roku.

Szukamy policjanta z powołania

Jeśli spotkałeś policjanta, którego zaangażowanie i profesjonalizm pomogły ci w trudnej sytuacji, zgłoś go do konkursu „Policjant z powołania”. Ruszyła właśnie kolejna edycja konkursu nad którym patronat objęli: Komendant Miejski Policji w Bytomiu inspektor Karol Fajer i prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Kim jesteś uchodźco?

Kim jesteś uchodźco? Data publikacji: 15 marca 2017Powrót do korzeni. Co łączy Europę? Obywatele Europy dla Europy – pod taką nazwą dziesięć unijnych miast rozpoczęło realizację dwuletniego projektu w ramach programu Europa dla obywateli. W konferencji, która odbywała się w Recklinghausen od 9 do 11 marca, uczestniczyła również delegacja z Bytomia.
 
Międzynarodowa Konferencja w naszym mieście partnerskim poświęcona została szeroko rozumianej tematyce związanej z migracją ludności z terenów objętych wojną.  Wiele miejsca poświęcono też przepisom rożnych krajów europejskich regulującym m.in. kwestie nadawania statusu uchodźcy oraz udzielania azylu. Definiowano też pojęcia uchodźcy i migranta, odwołując się do Konwencji Genewskiej z 1951 roku.
 
Porównując sytuację Bytomia i Recklinghausen, mierzymy się z zupełnie innymi problemami w kwestiach migracji. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy interesować się tym tematem. To jest aktualnie ważne, globalne zagadnienie  - mówi Magdalena Bosek koordynator ds. współpracy z zagranicą w Urzędzie Miejskim w Bytomiu.
 
Warto wspomnieć, że w ostatnich latach do naszego miasta partnerskiego napłynęło około 3,5 tys. cudzoziemców. Gospodarze spotkania i goście z pozostałych miast przedstawili krok po kroku, jak wygląda życie uchodźców, gdy już złożą wniosek o azyl. Na jakie wsparcie mogą liczyć? Jakie mają prawa i obowiązki? Jakie organizacje pomagają cudzoziemcom w tej drodze i jak przepisy unijne regulują te kwestie.
 
Według statystyk, tylko w 2016 roku w Recklinghausen azyl otrzymało 1674 osoby, podczas gdy w 2010 r. były to zaledwie 92 osoby - podsumowuje Pascal Thyron, kierownik jednego z ośrodków dla uchodźców w Recklinghausen.
 
Choć mogłoby się wydawać, że problem uchodźców nie dotyczy Polski, w rzeczywistości tak nie jest.

Do Polski napływają głównie cudzoziemcy z Ukrainy czy Rosji, ale ze względów kulturowych asymilują się szybciej, niż przybysze z Syrii, Erytrei czy Somalii. Przede wszystkim znają często język polski, a to pierwszy krok do rozpoczęcia pracy w kraju przyjmującym. W Polsce w 2016 roku wniosków o azyl było 152 000, z czego 96 500 złożyli, wg statystyk Urzędu ds. Cudzoziemców w Polsce, Ukraińcy. Na dzień 01/01/2016 status uchodźcy w Polsce  uzyskało 509 osób z Rosji, 135 z Białorusi, a z Syrii 287
  -  mówi Magdalena Bosek.
 
Uczestnicy, wśród których prócz Niemców, znaleźli się też przedstawiciele z Rumunii, Francji, Włoch, Węgier, Słowacji, Holandii, Bułgarii, a także Wielkiej Brytanii, odwiedzili jeden z ośrodków dla uchodźców. Dowiedzieli się jak funkcjonuje system lokalnej pomocy uchodźcom w Sozialdienst katholischer Frauen Recklinghausen e.V./ Centrum pomocy uchodźcom i migrantom/, gdzie Pascal Thyron, przedstawił historię migracji do Niemiec od lat 50-tych oraz dane statystyczne obecnej sytuacji. Ciekawym punktem programu był też koncert grupy Arabunt, który tworzą w Recklinghausen uchodźcy z Syrii, Iraku  i Rosji.
 
Polskim akcentem podczas konferencji była prezentacja „Podróż uchodźców”, w której w jasny i czytelny sposób przedstawiono konsekwencje kryzysu uchodźczego w najmniejszych europejskich komórkach systemu społecznego, wpływ II wojny libańskiej i Wiosny Arabskiej na północną i zachodnią Europę. Prezentacja przygotowana przez Magdalenę Bosek, podkreślała rolę działań edukacyjnych, takich jak Bytomskie Spotkania Europejskie, cyklu warsztatów wykładów i prelekcji, dzięki którym lokalni mieszkańcy poznają mechanizmy związane z demokracją, społeczeństwem obywatelskim, tolerancją itd.

Przed uczestnikami kolejne dwa lata rozmów, spotkań i wymiany doświadczeń. Ważne, abyśmy pamiętali, co Europa nam dała – wolność, pokój, tolerancję, otwartość i dostatek – powiedział Christoph Tesche, burmistrz  Recklinghausen, podczas uroczystości otwarcia.

Chcemy sięgać do tych wartości, przypomnieć sobie naszą wspólną historię i promować pokój i solidarność w Europie oraz przedyskutować wyzwania, jakie dzisiaj przed nami stoją
- podsumowała pierwszą konferencję Carmen Greine, menadżer projektu, lider Instytutu Die Brucke.

Kolejne spotkanie odbędzie się we francuskim Douai w maju. Z kolei do Bytomia uczestnicy projektu przyjadą w marcu 2018 roku na spotkanie poświęcone I wojnie światowej w 100. rocznicę jej zakończenia.

Pełny program projektu dostępny tutaj.
Niemieckie media o projekcie - zobacz

Więcej informacji o projekcie na stronach niemieckich: www.familyeurope.eu , www.recklinghausen.de/europa, na  profilu FB  - “Family Europe”.


Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: fot. George Sommer

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.