Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 grudnia 2018, Joanna, Aleksandra, Dagmara

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wigilia ze świątecznym barszczem

Pieką się już pierniki, powstają świąteczne ozdoby, które będzie można zakupić na bożonarodzeniowym stoisku, a młodzi wykonawcy biorą udział w próbach do jasełek. To przygotowania Bytomskiej Wigilii, która odbędzie się w czwartek, 20 grudnia przy ul. Dworcowej 7.

Prezydent Mariusz Wołosz upublicznia wystąpienia pokontrolne NIK

W trosce o przejrzystość administracji, upubliczniamy wystąpienia pokontrolne, jakie sporządziła NIK po kontroli „Wybranych aspektów funkcjonowania Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.”.  – powiedział podczas dzisiejszej /6 grudnia/ konferencji prasowej, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Uwaga mieszkańcy! W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu będzie nieczynny

W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu /ul. Parkowa 2 i ul. Smolenia 35/ oraz Urząd Stanu Cywilnego /ul. Olejniczaka 22/ będą nieczynne.

Bytomskie projekty rekomendowane do ZIT

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4, Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej Górze, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2 – które ubiegają się o dofinansowanie na termomodernizację budynków – zostały wybrane do rekomendacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Rozbark - budowa promenady wchodzi w decydujący etap

Widać już pierwsze efekty prac, jakie realizowane są na Rozbarku. To właśnie tam w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji MZZiGK w Bytomiu realizuje inwestycję wartą około 12 mln zł. Jednym z jej elementów jest budowa promenady po dawnej kolei wąskotorowej, która ma połączyć ul. Pszczyńską z ul. Alojzjanów.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Kiedy uruchamiamy syreny alarmowe

Kiedy uruchamiamy syreny alarmowe Data publikacji: 3 grudnia 2018Syreny alarmowe są jednym z elementów systemu alarmowego ludności przed grożącym niebezpieczeństwem z powietrza oraz skażeniem promieniotwórczym i chemicznym. Kiedy i w jakich okolicznościach są uruchomiane syreny alarmowe? Warto zapoznać się z komunikatem dotyczącym systemu syren alarmowych.

Faktyczny alarm może być ogłaszany równocześnie przez syreny alarmowe oraz komunikaty nadawane poprzez rozgłośnie radiowe, ośrodki TV, a także radiofonii przewodowej i bezprzewodowej. Sygnały alarmowe oraz sposób ich ogłaszania i odwoływania określa Rozporządzenie Rady  Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz.U. z 2013, poz.96).
 
W związku z powyższym syreny alarmowe mogą emitować:  dźwięk modulowany trwający trzy minuty – oznaczający ogłoszenie alarmu oraz dźwięk ciągły trwający trzy minuty – oznaczający odwołanie alarmu.

Uruchamianie w ciągu roku syren alarmowych spowodowane jest ćwiczeniami i treningami w zakresie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego prowadzonymi na terenie miasta, bądź obchodami ważnych rocznic. Każdorazowo przed uruchomieniem głośnego sygnału syren alarmowych, zamieszczany jest z co najmniej 24-godzinnym wyprzedzeniem, stosowny komunikat dla mieszkańców miasta w lokalnych środkach masowego przekazu, zgodnie z § 8 pkt 3 powyższego Rozporządzenia Rady Ministrów.

Na terenie Bytomia zamontowanych jest 36 syren alarmowych działających w radiowym systemie sterowania w ramach systemu wykrywania i alarmowania miasta (SWA).

Chcąc utrzymać w sprawności system alarmowania miasta, prowadzone są cykliczne przeglądy i konserwacje, podczas których czasem zachodzi konieczność uruchamiania na 5 sekund lub 1 minutę poszczególnych syren alarmowych. Może się również zdarzyć awaria (zawieszenie) systemu np. w wyniku wyładowań atmosferycznych, której nie można przewidzieć, skutkująca dłuższym uruchomieniem dźwiękowego sygnału syren, co może stanowić uciążliwość dla mieszkańców.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.