Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 października 2018, Jadwigi, Teresy, Brunona

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu

Bytom jest miastem, w którego dziejach złotymi literami zapisały się liczne zwycięstwa bytomskich sportowców. Na kartach historii miasta nie brak sukcesów m.in. w piłce nożnej, hokeju, judo, tenisie stołowym, a także tych najnowszych – sukcesów na ringu bokserskim czy lekkoatletycznych. 

Kibice uczcili 98-lecie Polonii Bytom

Kibice uczcili 98-lecie Polonii Bytom Data publikacji: 5 stycznia 20184 stycznia 1920 roku na piłkarskiej mapie Polski pojawił się jeden z najbardziej zasłużonych dla polskiej piłki nożnej klub – Polonia Bytom. Wczoraj kibice niebiesko – czerwonych uczcili rocznicę swojego klubu spotykając się na stadionie miejskim przy ul. Olimpijskiej.

Przypomnijmy, że 4 stycznia 1920 roku z inicjatywy Polskiego Komisariatu Plebiscytowego odbyło się zebranie założycielskie „Towarzystwa Sportowego Polonia”, które dało początek bytomskiej Polonii. Szczególną aktywnością na początku istnienia naszego klubu wyróżniali się: dr Maksymilian Wilimowski, Alojzy Budniok i pierwszy prezes bytomskiego klubu Edmund Grabianowski. Wybuch III powstania śląskiego i podział w 1922 roku Górnego Śląska spowodował, że Bytom znalazł się w granicach Niemiec i bytomski klub został na wiele lat wymazany z rejestru klubów sportowych.

Na piłkarską mapę Polonia Bytom powróciła dopiero po II wojnie światowej, w 1945 roku. Wówczas reaktywowano bytomski klub, który święcił później sukcesy sportowe, zdobywając w 1954 i 1962 roku Mistrzostwo Polski, a także Puchar Rappana w sezonie 1964/1965. Polonia Bytom również trzykrotnie grała w finale Pucharu Polski, nigdy jednak nie zdobywając tego trofeum.

Największym międzynarodowym sukcesem Polonii Bytom było jednak zdobycie w 1965 roku Pucharu Ameryki, w wyniku pokonania w dwumeczu zespołu Dukli Praga.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.