Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 stycznia 2019, Marian, Jan, Antoni

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Plenerowe lodowisko otwarte

Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. Plenerowe lodowisko na pl. Sobieskiego jest już otwarte. Godzina na tafli kosztuje tylko 3 zł.

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu

Bytom jest miastem, w którego dziejach złotymi literami zapisały się liczne zwycięstwa bytomskich sportowców. Na kartach historii miasta nie brak sukcesów m.in. w piłce nożnej, hokeju, judo, tenisie stołowym, a także tych najnowszych – sukcesów na ringu bokserskim czy lekkoatletycznych. 

Kibice uczcili 98-lecie Polonii Bytom

Kibice uczcili 98-lecie Polonii Bytom Data publikacji: 5 stycznia 20184 stycznia 1920 roku na piłkarskiej mapie Polski pojawił się jeden z najbardziej zasłużonych dla polskiej piłki nożnej klub – Polonia Bytom. Wczoraj kibice niebiesko – czerwonych uczcili rocznicę swojego klubu spotykając się na stadionie miejskim przy ul. Olimpijskiej.

Przypomnijmy, że 4 stycznia 1920 roku z inicjatywy Polskiego Komisariatu Plebiscytowego odbyło się zebranie założycielskie „Towarzystwa Sportowego Polonia”, które dało początek bytomskiej Polonii. Szczególną aktywnością na początku istnienia naszego klubu wyróżniali się: dr Maksymilian Wilimowski, Alojzy Budniok i pierwszy prezes bytomskiego klubu Edmund Grabianowski. Wybuch III powstania śląskiego i podział w 1922 roku Górnego Śląska spowodował, że Bytom znalazł się w granicach Niemiec i bytomski klub został na wiele lat wymazany z rejestru klubów sportowych.

Na piłkarską mapę Polonia Bytom powróciła dopiero po II wojnie światowej, w 1945 roku. Wówczas reaktywowano bytomski klub, który święcił później sukcesy sportowe, zdobywając w 1954 i 1962 roku Mistrzostwo Polski, a także Puchar Rappana w sezonie 1964/1965. Polonia Bytom również trzykrotnie grała w finale Pucharu Polski, nigdy jednak nie zdobywając tego trofeum.

Największym międzynarodowym sukcesem Polonii Bytom było jednak zdobycie w 1965 roku Pucharu Ameryki, w wyniku pokonania w dwumeczu zespołu Dukli Praga.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.