Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 sierpinia 2018, Nora, Joachim, Roch

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Kazimierz bytomski

Kazimierz bytomski Data publikacji: 20 lutego 2014    W październikowym numerze „Rynku 7” przeniesiemy się kilka wieków wstecz w świat średniowiecznych zamków i rycerzy. Tym razem przyjrzymy się postaci Kazimierza bytomskiego, założyciela Księstwa Bytomskiego.
        Kazimierz był drugim synem księcia opolskiego Władysława i Eufemii, córki Władysława Odonica, księcia wielkopolskiego. Swoje imię odziedziczył po dziadzie, Kazimierzu, księciu opolskim. Urodził się między 1253 a 1257 rokiem. Po raz pierwszy w źródłach pojawił się w 1258 r. jako jeden z fundatorów klasztorów cystersów w Rudach Raciborskich. Przyjmuje się, iż Kazimierz został pasowany na rycerza w 1264 r. przez króla czeskiego Przemysława Ottokara II przy okazji wesela syna króla węgierskiego Beli IV. Jeszcze przed śmiercią ojca poślubił Helenę, której pochodzenie nie jest do końca jasne.
         W 1281 r. Kazimierz tytułował się księciem na Głogówku. Po śmierci ojca (w 1281 lub 1282 r.) w trakcie podziału księstwa otrzymał razem z bratem Bolesławem Opole, Bytom i Koźle z okręgami, by ostatecznie zatrzymać dla siebie te dwa ostatnie. Ponadto w skład jego posiadania wchodziły Gliwice, Toszek i Siewierz. W trakcie sporu pomiędzy księciem wrocławskim Henrykiem IV Probusem a biskupem wrocławskim Tomaszem II Kazimierz stanął po stronie biskupa. Wynikało to z jego negatywnego nastawienia do wrocławskiego księcia. Na początku 1289 r. książę bytomski udał się do Pragi i 10 stycznia za zgodą swoich synów i rady dostojników jako pierwszy z książąt śląskich złożył hołd księciu Czech Wacławowi II, uznającym tym samym swoje księstwo za dziedziczne lenno, przyrzekając również wierność i pomoc zbrojną czeskiemu władcy. Motywy tego posunięcia nie są do końca jasne i istnieje rozbieżność wśród historyków na ten temat. W kolejnych latach Kazimierz stał się wiernym sojusznikiem Wacława II, czego przejawem był m.in. udział w wyprawie pod Sieradz w 1292 r. przeciwko Władysławowi Łokietkowi oraz obecność w Pradze na uroczystościach koronacyjnych Wacława II w 1297 r. W 1306 r. po śmierci Wacława II i jego syna, Wacława III, książę bytomski zerwał lenną zależność od Czech i od tego czasu zbliżył się do króla węgierskiego Karola Roberta, a także Władysława Łokietka. Efektem tej współpracy był m.in. ślub córki Kazimierza Marii z węgierskim władcą.
          Stolicą księstwa został Bytom, który był najsilniejszym gospodarczo miastem w regionie. Książę otoczył miasto murem oraz wzniósł zamek, w którym rezydował. W polityce wewnętrznej Kazimierz otaczał szczególną opieką klasztory. 12 stycznia 1290 r. nadał klasztorowi premonstrantek w Czarnowąsach p. Opolem dochody z wsi Raduni, w 1299 r. bożogrobców z Miechowa zwolnił od ciężarów prawa książęcego i sądownictwa w ich dobrach w Chorzowie i Dębie. Przeniósł szpital św. Ducha na przedmieścia Bytomia, ufundował nowy budynek dla bytomskiego szpitala i kościoła, uposażył wsią Dąb, młynem i 3 łanami na budowę domu dla proboszcza i braci. Bił monetę, otrzymując kruszec z kopalni srebra pod Bytomiem, pokrywając tym samym wydatki na inwestycje.
         Kazimierz bytomski zmarł 10 marca 1312 r. Pozostawił po sobie pięciu synów (Bolesława, Władysława, Mieszka, Siemowita i Jerzego) oraz córkę Marię, żonę króla Węgier, Karola Roberta. Miejsce pochówku do dziś nie zostało odnalezione.

 
Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rynek 7" październik 2012 r.


Zdjęcia: J. Raczkiewicz

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.