Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wigilia ze świątecznym barszczem

Pieką się już pierniki, powstają świąteczne ozdoby, które będzie można zakupić na bożonarodzeniowym stoisku, a młodzi wykonawcy biorą udział w próbach do jasełek. To przygotowania Bytomskiej Wigilii, która odbędzie się w czwartek, 20 grudnia przy ul. Dworcowej 7.

Prezydent Mariusz Wołosz upublicznia wystąpienia pokontrolne NIK

W trosce o przejrzystość administracji, upubliczniamy wystąpienia pokontrolne, jakie sporządziła NIK po kontroli „Wybranych aspektów funkcjonowania Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.”.  – powiedział podczas dzisiejszej /6 grudnia/ konferencji prasowej, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Uwaga mieszkańcy! W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu będzie nieczynny

W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu /ul. Parkowa 2 i ul. Smolenia 35/ oraz Urząd Stanu Cywilnego /ul. Olejniczaka 22/ będą nieczynne.

Bytomskie projekty rekomendowane do ZIT

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4, Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej Górze, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2 – które ubiegają się o dofinansowanie na termomodernizację budynków – zostały wybrane do rekomendacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Rozbark - budowa promenady wchodzi w decydujący etap

Widać już pierwsze efekty prac, jakie realizowane są na Rozbarku. To właśnie tam w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji MZZiGK w Bytomiu realizuje inwestycję wartą około 12 mln zł. Jednym z jej elementów jest budowa promenady po dawnej kolei wąskotorowej, która ma połączyć ul. Pszczyńską z ul. Alojzjanów.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Każdy ma wpływ na Bytom! Dołącz do twórców gminnego programu rewitalizacji

Każdy ma wpływ na Bytom! Dołącz do twórców gminnego programu rewitalizacji Data publikacji: 4 kwietnia 2016Lubisz Bytom? Chcesz, by się zmienił? A może masz pomysł na projekt? Razem z mieszkańcami rozpoczynamy pracę nad gminnym programem rewitalizacji. Będą spotkania, warsztaty, spacery po mieście. Każdy bytomianin może też zgłosić pomysł na ożywienie miasta.

Wiemy już dokładnie, gdzie będzie prowadzona rewitalizacja. To obszary wskazane przez ekspertów, omówione z mieszkańcami i zaakceptowane przez Radę Miejską – mówi Izabela Domogała, naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich UM. Zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac na tych terenach, chcielibyśmy poznać opinie mieszkańców - jak im się żyje, co chcieliby zmienić, a może mają jakiś pomysł na ożywienie miejsca, w którym mieszkają?

Co ważne, każdy może zgłosić swój pomysł na to, jak ożywić miejsca wyznaczone do rewitalizacji w Bytomiu. Nie muszą to być mieszkańcy tych obszarów – podkreśla Izabela Domogała. Jeśli jakiś pomysł na Starówkę ma na przykład mieszkaniec Szombierek, też chętnie go poznamy. Mogą to być zarówno projekty miękkie (związane ze szkoleniami, walką z wykluczeniem społecznym), jak i twarde (inwestycyjne).

Pomysły należy składać na specjalnych formularzach, który można pobrać tutaj . Będą one też dostępne w punktach konsultacyjnych (wykaz adresów poniżej).

Za kilka dni w Bytomiu rozpocznie się cykl spotkań z mieszkańcami. Przygotowujemy logistykę tej operacji – opowiada Izabela Domogała. Już mogę zdradzić, że grupa naszych konsultantów wyjdzie w miasto i na każdym obszarze przeznaczonym do rewitalizacji przeprowadzi co najmniej trzy spotkania. Będą się one odbywały w dwutygodniowych odstępach. Pierwsze poświęcone będzie m.in. przestrzeni publicznej i transportowi, drugie – kulturze, edukacji i zdrowiu.

W trakcie trzeciego spotkania konsultanci zaprezentują pomysły mieszkańców na temat danego obszaru. Ewentualne zmiany, jakie czekają mieszkańców w przyszłości zostaną omówione również podczas spaceru badawczego po danym obszarze.

Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 7 kwietnia o 17.00 w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7. O terminach i miejscach następnych spotkań poinformujemy niebawem.

Konsultacje społeczne są elementem tworzenia przez miasto gminnego programu rewitalizacji. To ważny dokument, bez którego nie moglibyśmy rozpocząć procesu odnowy miasta. To on będzie wyznaczał kierunek rozwoju i ścieżki, jakimi powinno miasto podążać, by wyjść z kryzysu. Wskaże, z jakich źródeł powinny być finansowane działania, ustali też, jakie działania są najpilniejsze na danym obszarze. Bez niego Bytom nie mógłby ubiegać się o pieniądze unijne w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI)

Wykaz punktów, w których można pobrać formularze pomysłu rewitalizacyjnego:

  • Urząd Miejski w Bytomi, ul. Parkowa 2, pokój 227 (I piętro)
  • Referat Obsługi Klastra Rewitalizacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Rynek 26/5 (IV piętro)
  • Biuro Promocji Bytomia, Rynek 7

 


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot. H. Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.