Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2018, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Katarzyna Aleksander - Kmieć

Katarzyna Aleksander - Kmieć Data publikacji: 9 grudnia 2013Bytom dla mnie to przede wszystkim taniec. Gdyby nie szkoła baletowa z pewnością nie związałabym się z tym miejscem. Podjęłam pracę w szkole, ponieważ bardzo chciałam uczyć i to się do tej pory nie zmieniło.

Ogromną satysfakcję czerpię również z pracy choreografa i związanej z nią kreatywności, poszukiwań środków przekazu i rozwiązań poprzez ruch. Nauczanie to zrozumienie ciała, jego możliwości i ograniczeń, zależności ruchu od jego ciężaru, dynamiki, przestrzeni – na tym staram się budować technikę. Praca w szkole i na scenie pomaga mi utrzymać równowagę i jednocześnie zmusza do ciągłych poszukiwań.

Dlatego czuję potrzebę wspłółracy choreografa i pedagoga, zarówno w szkole, jak i w teatrze. Moim zadaniem jest dać młodemu tancerzowi jak najwięcej, przygotować go jak najlepiej, wskazać możliwości, jakie ma do wyboru. Wielu z nich ma szansę na międzynarodową karierę, ale czy tak się stanie? Talenty rodzą się wszędzie, tylko nie każdy chce lub potrafi swój talent rozwinąć. Nasi absolwenci są najlepszym przykładem na to, że można „sięgnąć gwiazd”, mamy przecież uczniów, którzy ukończyli naszą szkołę i tańczą w renomowanych zespołach baletowych w Polsce i na świecie, biorą udział w kompaniach tańca współczesnego, kończą zagraniczne uczelnie artystyczne i pracują w zawodzie tancerza poza naszym krajem.

Artyści lgną do miejsc, które są ciekawe i twórcze, które pozwalają im się rozwijać. Moim zdaniem w Bytomiu jest trochę za „grzecznie”. Nie widzę eksperymentów, ryzyka artystycznego, poszukiwań, wydaje mi się, że to takie stąpanie po bezpiecznym, znanym gruncie. Potrzeba wydarzeń, które nie tylko pokażą, jak było i jest, ale jak może być. Takich, które zaskoczą, odsłonią coś nowego. Nie musi być bogato – wystarczy, jak będzie pięknie... Bytom staje się miejscem atrakcyjnym dla artystów, poprzez szkołę baletową, muzyczną, Operę Śląską, Śląski Teatr Tańca. Inicjatywy tych instytucji są potrzebne i cieszą się zainteresowaniem. Trzeba to pielęgnować.

Katarzyna Aleksander-Kmieć – tancerz, choreograf, pedagog OSB, laureatka Muzy 2008 i Nagrody Prezydenta MiastaAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.