Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Kapliczka w Szombierkach

Kapliczka w Szombierkach Data publikacji: 10 grudnia 2013Do sierpnia 1966 roku, w pobliżu drogi prowadzącej do Szombierek, w niewielkiej kępie brzóz stała stara słupowa kapliczka. Jak przekazał nam w swoim opisie Józef Larisch: „Była to ośmioboczna budowla w kształcie wieży, o szerokości około 1,6 m i wysokości 3,5 m, zakończona małym spiczastym dachem.

Na każdym z ośmiu boków, bezpośrednio pod daszkiem, znjadowały się małe wnęki, w których umieszczono obrazki religijnej treści, namalowane na blasze”.
¨¨¨
Nikt nie wie dokładnie, kiedy została wzniesiona, jednak według tradycji, budowę jej wiązano z epidemią cholery, która w okolicy Bytomia, a tym samym i w Szombierkach, zebrała tragiczne żniwo. Działo się to w pierwszej połowie XVIII wieku. Według przekazów śmierć dosięgała ludzi wszędzie, w domach i poza nimi. Często w gorączce, w ucieczce z domów, na drogach, przydrożnych polach. Wtedy to grzebano ich w przypadkowych miejscach. Ocaleli mieszkańcy, jako wotum w podzięce za uratowanie przed śmiercią, wznieść mieli tę murowaną, szaro tynkowaną kapliczkę.

¨¨¨
Miejscowa ludność wystawienie kapliczki wiązała także z tragedią, jaka miała się tutaj wydarzyć w  siemnastym stuleciu. Z pokolenia na pokolenie przekazywano stare podanie, które głosi, że po trzeciej wojnie śląskiej piorun zabił w tym miejscu siedmioro dzieci zdążających z okolicznych wsi, z Szombierek i Czarnego Lasu, do kościoła mariackiego w Bytomiu, na naukę religii.
Idące drogą dzieci zaskoczyła gwałtowna burza, a te szukając schronienia pobiegły na pobliski pagórek, by tam pod drzewami przeczekać ulewę. Uderzenie pioruna w kępę drzew uśmierciło siedmioro spośród liczebnie większej gromady ukrytych tam dzieci. Jak to było w zwyczaju, początkowo próbowano ratować ofiary zakopaniem w ziemi, by ta wyciągnęła pioruna. Gdy to nie dało pozytywnego efektu, pogrzebano ofiary w tym miejscu, na wzgórku, gdzie następnie wzniesiono kapliczkę. We wnękach kapliczki umieszczono obrazy świętych patronów, imienników dzieci: Marii, Małgorzaty, Tekli, Antoniego, Ignacego, Józefa, Piotra. W ósmej płycinie znalazł miejsce obraz Dobrego Pasterza.

¨¨¨
Inne podanie głosi, że w miejscu wspomnianej kapliczki słupowej, zwanej także wieżyczką, znajdować się miała wcześniej kaplica, która została rozebrana. Pozostały po kapliczce, z zawieszony w zwieńczeniu wieżyczki dzwon, przeniesiony został do dworu w Szombierkach, gdzie biciem swym nawoływał miejscowych chłopów pańszczyźnianych do pracy.

[Larisch J.: Szombierki. Zarys rozwoju dzielnicy, b.m.w. 1989, s. 153-155]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.