Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 października 2017, Piotra, Michala, Ziemowita

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Czas - Miejsca - Ludzie

Obozy koncentracyjne, jenieckie i inne miejsca internowania są tematem czesko – polskiej publikacji „Czas – Miejsca – Ludzie. Nazistowski system obozów w latach drugiej wojny światowej”. Zapraszamy na promocję tej książki do Muzeum Górnośląskiego 25 października.

Nowe atrakcje w miechowickim schronie

Nowa prezentacja multimedialna w technologii Dolby Surround, wystawa niepublikowanych dotąd zdjęć poświęconych tajemnicy Szybu Południowego KWK Miechowice oraz pamiątki związane z Górnym Śląskiem. To najnowsze atrakcje w schronie przy ul. Kasztanowej w Bytomiu - Miechowicach.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Kaplica pod wezwaniem Świętego Ducha

Kaplica pod wezwaniem Świętego Ducha Data publikacji: 9 grudnia 2013Niewielka świątynia w kształcie ośmioboku, przykryta namiotowym dachem z sygnaturką, stoi przy ulicy Krakowskiej, tuż za dawną bramą Krakowską.

Od XIII wieku w tym miejscu znajdował się kościół oraz szpital i przytułek prowadzony przez zakon bożogrobców, właścicieli pobliskiego Chorzowa. Obecny kościół pochodzi z roku 1721, zaś jego kształt nawiązuje do pierwotnej kaplicy Grobu Bożego w Jerozolimie. Niepozorny z zewnątrz, skrywa bezcenny skarb - jedyny zachowany w Bytomiu zespół barokowego wystroju wnętrza. Monumentalny, silnie przezłocony ołtarz wielki z trzynastoma pełnoplastycznymi figurami Maryi i Apostołów przedstawia zesłanie Ducha Świętego. Jego autorem jest Jan Solski, osiemnastowieczny snycerz pracujący między innymi dla klasztoru jasnogórskiego.

Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.