Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 lipca 2018, Maria, Stefan, Eustachy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wakacje w Bytomiu

Wakacje w mieście wcale nie muszą być nudne! Co roku możemy się o tym przekonać w Bytomiu, w którym kilkanaście instytucji zapewnia dzieciom wakacyjną naukę i rozrywkę na najwyższym poziomie.

Kamienne kielichy w mariackim kościele

Kamienne kielichy w mariackim kościele Data publikacji: 10 grudnia 2013Na pamiątkę, że miasto Bytom dwóch księży utopiło, na bramach [miejskich] i nad drzwiami kościelnymi były wmurowane po dwa kamienne kielichy.

Po zburzeniu bram tylko przy kościele kielichy się ostały. Powiadają, że jak wszyscy z tych pokoleń umrą, którzy natenczas w Bytomiu żyli, gdy księży utopiono, zaś się kruszce srebrne znajdą. Jeszcze ma być pięciu mężczyzn z owych pokoleń pochodzących.

[Lompa J.: Bajki i podania, Wrocław 1965, s. 177; Gramer F.: Chronik der Stadt Beuthen in Oberschlesien, Beuthen 1863, s. 322-323]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.