Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
10 grudnia 2018, Julia, Judyta, Daniel

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Jurek Dybał

Jurek Dybał Data publikacji: 9 grudnia 2013Z Bytomiem jestem związany całe życie. Tu przyszli na świat moi rodzice. Mój dziadek - Józef Młodzik urodził się w zamieszkałej przez polską ludność części miasta zwanej wtedy Dąbrówką Miejską. Co prawda jego rodzina zmuszona została do emigracji do Piekar Śląskich (należących wówczas do Polski) ze względu na udział pradziadka w Powstaniach Śląskich jednak po wojnie powrócił do Bytomia.

Z dzieciństwa z Bytomiem najbardziej kojarzy mi się przepiękna i bujna zieleń, która obrastała hałdy wokół jezior na osiedlu Arki Bożka w miejscu mojego zamieszkania i łabędzie, które mogłem oglądać z okna mojego pokoju. Proszę mi wierzyć, że podobny standard otoczenia z bezpośrednim połączeniem tramwajowym do centrum trzech dużych miast ma na zachodzie Europy dość dużą cenę.

Mieszkam w Wiedniu, lecz w bywam w Bytomiu dość często i niestety martwi mnie fatalny stan starej zabudowy miasta, która popada w ruinę ze względu na szkody górnicze i wieloletnie zaniedbania oraz przeniesienie się życia handlowego do centrów handlowych za miastem. Być może nowowybudowane centrum handlowe w samym sercu miasta tchnie nowe życie i przyciągnie inwestycje.

Cieszy mnie natomiast jak wiele się dzieje w dziedzinie kultury! Poza zasłużonymi i uznanymi już placówkami, jak Opera Śląska, w której mam nadzieję zadebiutować, czy Śląski Teatr Tańca ze swoją flagową imprezą Międzynarodową Konferencją Tańca Współczesnego i Festiwalem Sztuki Tanecznej, powstają nowe artystyczne byty, jak chociażby festiwal imienia jednego z największych mieszkańców naszego miasta – barokowego kompozytora Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, nazywanego polskim Bachem! Kto wie, być może w niedługim czasie doczeka się pomnika w swoim rodzinnym mieście.

Jurek Dybał – absolwent bytomskiej szkoły muzycznej, kontrabasista Wiener Philharmoniker i Wiener Staatsoper.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.