Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 grudnia 2018, Dariusz, Urban, Gabriela

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Juliusz Ursyn - Niemcewicz

Juliusz Ursyn - Niemcewicz Data publikacji: 9 grudnia 2013Bytom to oddana mi publiczność, to bliska mi kultura, to moi przyjaciele. Cenię to miasto za niepowtarzalną atmosferę, za jego wielokulturowość, wynikającą z różnorodnej ludności jaka tu mieszka, np. lwowiacy, którzy odnaleźli w Bytomiu swój „mini Lwów”.

Jest to także miasto wielowyznaniowe. Bytom to wyjątkowi ludzie, którzy potrafią nie tylko czerpać ze studni miasta, ale też napełniać ją powtórnie. W tym mieście znajduje wszystko, co jest potrzebne jego mieszkańcom, m.in. kompleksowa służba zdrowia na dobrym poziomie czy ośrodki dla osób niepełnosprawnych. Dzięki rozwojowi szkolnictwa wyższego, instytucji kultury, sportu, wszelkich „kuźni talentów" jest tu coraz więcej możliwości rozwoju dla młodzieży. Są też miejsca, które działają jak magnesy, nie tylko na bytomian, ale również na mieszkańców innych miast czy obcokrajowców. Myślę oczywiście o Operze Śląskiej i Śląskim Teatrze Tańca, kamienicach, cmentarzach, kościołach, które mają swój urok, i z których powinniśmy być dumni. W obecnym świecie dokonuje się tzw. transformacja czasu, transformacja elektroniczna i transformacja pokoleń (wymiana światowej generacji) - dobrze, że nie widać jeszcze tej nowoczesności w bytomskiej architekturze. Dla mnie Bytom jest też epicentrum konurbacji śląskiej, którą postrzegamy coraz częściej jako region „Silesia".

Juliusz Ursyn-Niemcewicz, tenor Opery Śląskiej Laureat Nagrody Muza 2003Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.