Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 lutego 2018, Wiktor, Cezary, Zygfryd

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Pamiętajmy o Żołnierzach Wyklętych

Przez lata władze komunistyczne próbowały zatrzeć o nich pamięć. Choć byli bohaterami i walczyli o wolną i niepodległą Polskę w czasach reżimu komunistycznego, nie wolno było o nich nawet wspominać. Mowa o Żołnierzach Wyklętych. 1 marca w całym kraju uczcimy ich pamięć. Hołd oddadzą także bytomianie.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu

Bytom jest miastem, w którego dziejach złotymi literami zapisały się liczne zwycięstwa bytomskich sportowców. Na kartach historii miasta nie brak sukcesów m.in. w piłce nożnej, hokeju, judo, tenisie stołowym, a także tych najnowszych – sukcesów na ringu bokserskim czy lekkoatletycznych. 

Judocy i judoczki powalczą w Memoriale im. Wiśniewskiego

Judocy i judoczki powalczą w Memoriale im. Wiśniewskiego Data publikacji: 17 października 2017Dla wielu młodych judoków i judoczek to jedna z najważniejszych imprez sportowych w roku. Mowa oczywiście o Otwartym Pucharze Polski Juniorek i Juniorów w Judo, który 4 listopada odbędzie się w Hali na Skarpie. Od 2014 roku impreza rozgrywana jest w ramach Memoriału Józefa Wiśniewskiego, upamiętniając tym samym wybitnego trenera i twórcy potęgi bytomskiego judo, który zmarł w 2014 roku.

Zawody co roku przyciągają setki młodych judoków i judoczek. Podczas turnieju zobaczymy nie tylko młodych adeptów judo z Polski, ale także coraz chętniej startujących zawodników z zagranicy. Memoriał Józefa Wiśniewskiego dla reprezentantów Polski jest szansą na naukę i zdobycie doświadczenia na matach, a także punkty do ogólnej klasyfikacji Pucharu Polski.

Bytomski turniej od 2010 roku ma tytuł oraz rangę Otwartego Pucharu Polski i organizowany jest pod auspicjami Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Judo. To także impreza upamiętniająca jednego z najwybitniejszych trenerów i działaczy judo w Polsce – Józefa Wiśniewskiego. To właśnie Wiśniewski jest ojcem bytomskiego judo, w którym największe sukcesy święcił Waldemar Legień – złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988 roku i w Barcelonie w 1992 roku. Nawet po zakończeniu kariery trenerskiej, Józef Wiśniewski pozostał wierny judo oraz Czarnym Bytom. W 1994 roku został Prezesem Polskiego Związku Judo, przyczyniając się do dalszego rozwoju tej dyscypliny w Polsce.

Józef Wiśniewski zmarł 14 stycznia 2014 roku. W dowód jego zasług dla bytomskiego sportu, bytomscy radni podjęli decyzję o nadaniu Hali na Skarpie w Bytomiu – Szombierkach imienia Józefa Wiśniewskiego.

Organizatorami IV Memoriału Józefa Wiśniewskiego są: GKS Czarni Bytom, zaś partnerami wydarzenia – Urząd Miejski w Bytomiu, Urząd Marszałkowski w Katowicach oraz Polski Związek Judo.

Początek imprezy o 10.00. Wstęp wolny!
 
Plakat 2017.jpg

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.