Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 grudnia 2018, Dariusz, Urban, Gabriela

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Jubileuszowa Gala Baletowa

Jubileuszowa Gala Baletowa Data publikacji: 1 maja 2017Podczas sobotniej /29 kwietnia/ uroczystej Gali Baletowej bytomscy artyści wraz z zaproszonymi gośćmi zaprezentowałi koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Święto wszystkich tancerzy obchodzone jest w Bytomiu po raz 10.

Na scenie bytomskiej Opery wystąpili m.in. – Dawid Trzensimiech i Yuka Ebihara z Polskiego Baletu Narodowego Teatru Wielkiego w Warszawie, Marta Kurkowska z  Opery Nova w Bydgoszczy, Łukasz Ożga z Opery Wrocławskiej oraz soliści Opery Krakowskiej. Zatańczyli także artyści scen zagranicznych, m.in. Ioanna Avraam i Davide Dato ze Staatsoper w Wiedniu, uczniowie europejskich szkół baletowych (John Crancko Schule  w Stuttgarcie, Konserwatorium w Pradze) oraz studenci Wydziału Tańca PWST w Bytomiu. Bytomską baletówkę reprezentowali jej najlepsi uczniowie, m.in. laureatki i finalistki XX Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku.

Gala Baletowa jest prawdziwym świętem tańca, płaszczyzną integracji środowiska baletowego na Śląsku oraz promocji talentów i dorobku Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego, która corocznie wspólnie z innymi instytucjami kultury obejmuje pieczę nad tym projektem – powiedział podczas uroczystości Robert Dederko, Zastępca Prezydenta Bytomia.

Imprezę zorganizowało Pro-Arte w porozumieniu z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. L. Różyckiego w Bytomiu współpracującą z Operą Śląską w Bytomiu, Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu ,,Rozbark”, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Zespołem Pieśni i Tańca ,,Śląsk”, a także z absolwentami Szkoły tańczącymi na różnych scenach Polski i świata.

Przedstawiony spektakl taneczny składał się z charakterystycznych fragmentów działań każdego z uczestników. Nad tym, aby cała sztuka była spójna czuwała znana choreograf i wybitny pedagog tańca współczesnego - Katarzyna Aleksander-Kmieć.

Gala jest już tradycją w naszym mieście. To już X edycja obchodów w ramach Międzynarodowego Dnia Tańca przypadającego właśnie 29 kwietnia. Data nie jest przypadkowa. Właśnie tego dnia w 1727 chrzest przyjął Jean-Georges Noverre – francuski tancerz i choreograf, uznany za reformatora sztuki baletowej.

Tej też okazji zawsze towarzyszy przesłanie wybitnego choreografa lub tancerza. W tym roku orędzie należy do Trishy Brown, amerykańskiej tancerki i choreografki, która swoimi poglądami na zawsze zmieniła świat tańca. Zostałam tancerką, bo pragnęłam latać (...) Taniec przekazuje i rozbudowuje uniwersalny język komunikacji, rodzi radość i piękno, poszerza ludzką wiedzę. W tańcu chodzi o kreatywność… wciąż od nowa… w myśleniu, w działaniu, w tworzeniu, w przedstawianiu. Nasze ciała są narzędziem ekspresji, a nie odtwarzania – możemy przeczytać w orędziu.


Galeria zdjęć:Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.