Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lipca 2018, Aneta, Bogdan, Aleksy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Jubileusz hucznie zainaugurowany

Jubileusz hucznie zainaugurowany Data publikacji: 11 stycznia 2014Wspaniałym Koncertem Noworocznym zainaugurowano obchody 760-lecia nadania Bytomiowi praw miejskich. W sobotę w Bytomskim Centrum Kultury wystąpił jeden z najlepszych w Europie zespołów kameralnych – „Aukso” pod dyrekcją Marka Mosia.

Bytom obchodzi w tym roku wyjątkowy jubileusz 760-lecia nadania praw miejskich, dlatego tradycyjny Koncert Noworoczny również musiał być niezwykły. W sobotę publiczność tłumnie zgromadzona w sali widowiskowej Bytomskiego Centrum Kultury doświadczyła prawdziwej uczty muzycznej.

Marek Moś i jego orkiestra kameralna przygotowała niezwykły występ podzielony na kilka części. W pierwszej publiczność usłyszała najsłynniejsze utwory operowe i operetkowe, a prym wiedli soliści: Iwona Socha i Jarosław Kitala. Druga część sobotniego koncertu to prawdziwy popis jednej z najzdolniejszych bytomianek młodego pokolenia. Kasia Moś, bo o niej mowa, oczarowała publiczność swoją niezwykle osobistą interpretacją polskich kolęd i amerykańskich piosenek świątecznych. Cała sala wspólnie z wokalistką nuciła „Lulajże Jezuniu” czy znane „Jingle Bells”. Ostatnia część koncertu to najsłynniejsze przeboje musicalowe. Usłyszeć można było zatem najpopularniejszy utwór z „Upiora w Operze” czy słynne „Time to Say Goodbye”.

Jako, że cały sobotni koncert był niezwykły i inny niż wcześniejsze, to również życzenia Prezydenta Bytomia Damiana Bartyli były wyjątkowe: Stało się już tradycją, że nowy rok w Bytomiu rozpoczynamy od Koncertu Noworocznego. Bardzo dziękuję wszystkim za przybycie i udział w tym wydarzeniu. Dziękuję za to, że jesteście. To szczególny rok dla Bytomia, bo mamy w nim wiele ważnych wydarzeń. Rozpoczynamy obchody jubileuszu 760-lecia nadania Bytomiowi praw miejskich. Mam nadzieję, że nie będzie to dla nas tylko wielka szansa na promocję miasta, ale również na pozyskanie nowych inwestorów, na których mi osobiście bardzo zależy. Chcemy dalej rozwijać gospodarczo to miasto(...) Ten rok to również początek programowania nowych środków z Unii Europejskiej i kolejna olbrzymia szansa dla Bytomia – mówił Prezydent. Wszystkiego najlepszego, realizacji planów i zamierzeń. Optymizmu i nadziei na nowy rok. Spędźmy go w gronie bliskich i dobrych nam ludzi. Niech będzie to dobry rok dla nas i dla naszego miasta!

Do życzeń Prezydenta dołączyła się również Przewodnicząca Rady Miejskiej w Bytomiu – Pani Danuta Skalska oraz jego trzej zastępcy, a po koncercie wszyscy wspólnie udali się wznieść tradycyjny toast noworoczny.Galeria zdjęć:Zdjęcia: fot. archiwum UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.