Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 sierpinia 2018, Nora, Joachim, Roch

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Jubileusz Gerarda Przybyły

Jubileusz Gerarda Przybyły Data publikacji: 3 czerwca 2017Niezwykła atmosfera pracy, korytarze pełne ćwiczących kontrabasistów, wspólne wyjazdy i ogromna pasja. Tak po latach zajęcia w klasie Gerarda Przybyły wspominają jego uczniowie. Wczoraj /2 czerwca/ w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej odbył się benefis bytomskiego pedagoga, którego klasa kontrabasowa na przełomie lat 80. i 90, należała do jednej z najlepszych w Europie.
 
Obchodzący jubileusz 80-lecia, Gerard Przybyła urodził się w Mikołowie. W 1962 r. otrzymał dyplom ukończenia uczelni, z odznaczeniem. Już w  czasie studiów rozpoczął pracę w  Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia i  Telewizji w  Katowicach. Od 1973r. do zakończenia pracy (2002 r.) był muzykiem solistą w  orkiestrze i  prowadzącym grupę kontrabasów. Wykonywał partie solowe na nagraniach i estradach. Koncertował z  towarzyszeniem orkiestry i  fortepianu.
 
Równolegle z pracą w orkiestrze, był pedagogiem w  bytomskiej szkole muzycznej i także  na tym polu odniósł ogromny sukces. Jego uczniowie są laureatami wielu międzynarodowych i krajowych konkursów i przesłuchań. Wielu z nich to znakomici i uznani artyści, pracujący w renomowanych orkiestrach symfonicznych i zespołach kameralnych w kraju i za granicą. Za zasługi dla oświaty i wychowania otrzymał nagrody ministra kultury i kuratora oświaty, władz miasta i szkoły oraz medal Komisji Edukacji Narodowej.

Wśród absolwentów, którzy odnoszą sukcesy na światowych scena muzycznych znaleźli się Bartosz Sikorski i Jurek Dybał – kontrabasiści Wiener Philharmoniker. Uroczystość w szkole muzycznej uświetnił koncert w wykonaniu absolwentów klasy kontrabasu Gerarda Przybyły z towarzyszeniem Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa "Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Jurka Dybała. Po koncercie odbyło się spotkanie z jubilatem.


Autor: AK
Zdjęcia: www.grajnisko.pl

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.