Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 czerwca 2018, Gerwazy, Protazy, Julianna

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Miłośnicy militariów zjechali do Bytomia

Ziemia drżąca pod kołami wojskowych pojazdów. Ryk silników i huk wystrzałów. Już po raz czternasty miłośnicy militariów z całego kraju przyjechali do naszego miasta, by zaprezentować bytomskiej publiczności swoją kolekcję uzbrojenia.

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Gwiazdy zjadą do Bytomia!

Na te kilka dni wypełnionych muzyką z niecierpliwością czekają miłośnicy dobrej zabawy z Bytomia i okolic. Znamy już nazwiska gwiazd, które wystąpią 21-24 czerwca podczas tegorocznych Dni Bytomia.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Jubileusz bp. Jana Kopca

Jubileusz bp. Jana Kopca Data publikacji: 1 maja 2017Poranną mszą w kościele Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Szombierkach bp Jan Kopiec rozpoczął wczoraj świętowanie jubileuszu 45-lecia swojej posługi. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk pierwszego biskupa opolskiego Franciszka Jopa 30 kwietnia 1972 r. w katedrze opolskiej.

Z okazji jubileuszu życzę satysfakcji z owocnej posługi kapłańskiej, dalszej aktywności na rzecz umacniania Wspólnoty Kościoła, a także pokoju i dobra – życzył biskupowi Damian Bartyla, Prezydent Bytomia. Głęboko wierzę, że ta piękna rocznica kapłaństwa będzie swoistą klamrą, podsumowującą powołanie w służbie duszpasterskiej, siłę oddziaływania i owoce posługi, za którą, w imieniu własnym i społeczności miasta Bytomia, gorąco dziękuję. Nigdy nie zapomniał Ksiądz Biskup o bytomskich Szombierkach, miejscu, z którym łączą Waszą Ekscelencję rodzinne więzy czy tutejszej Parafii, gdzie uczył się pierwszych modlitw i zdobywał wiarę - dodał.

Jan Kopiec urodził się w Zabrzu w 1947 roku. Rok później wraz z rodzicami przeprowadził się do Bytomia, gdzie skończył naukę w szkole podstawowej. W 1965 roku ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w Bytomiu-Bobrku. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego z siedzibą w Nysie. W latach 1966–1968 odbył służbę wojskową w jednostce kleryckiej w Bartoszycach. Po jej zakończeniu powrócił do seminarium. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk pierwszego biskupa opolskiego Franciszka Jopa.

Po opuszczeniu murów seminarium był wikariuszem w Zabrzu. Uzyskał stopień doktora teologii w zakresie historii Kościoła, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora nauk teologicznych, a od 2008 ma tytuł profesora zwyczajnego. Był wykładowcą, prefektem, wicerektorem, kierownikiem Katedry Historii Kościoła i Patrologii, dyrektorem Archiwum Diecezjalnego w Opolu.

5 grudnia 1992 r. został mianowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II biskupem pomocniczym diecezji opolskiej (biskupem tyt. Cemeriniano), a święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1993 r. w bazylice watykańskiej z rąk Papieża. Biskup opolski Alfons Nossol mianował go w diecezji wikariuszem generalnym oraz członkiem Kolegium Konsultorów Diecezjalnych i Rady Kapłańskiej. Od 2012 pełni funkcję biskupa diecezji gliwickiej.


Galeria zdjęć:Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.