Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 września 2018, Konstancja, January

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Gratka dla miłośników tramwajów

Wystawa taboru tramwajowego, nauka jazdy tramwajem z instruktorem, pokaz podnoszenia wagonu tramwajowego, występy artystyczne oraz możliwość zwiedzania zajezdni. To tylko nieliczne atrakcje, jakie czekają na wszystkich 22 września z okazji 50-lecia zajezdni tramwajowej w Bytomiu – Stroszku.

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Jubileusz bp. Jana Kopca

Jubileusz bp. Jana Kopca Data publikacji: 1 maja 2017Poranną mszą w kościele Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Szombierkach bp Jan Kopiec rozpoczął wczoraj świętowanie jubileuszu 45-lecia swojej posługi. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk pierwszego biskupa opolskiego Franciszka Jopa 30 kwietnia 1972 r. w katedrze opolskiej.

Z okazji jubileuszu życzę satysfakcji z owocnej posługi kapłańskiej, dalszej aktywności na rzecz umacniania Wspólnoty Kościoła, a także pokoju i dobra – życzył biskupowi Damian Bartyla, Prezydent Bytomia. Głęboko wierzę, że ta piękna rocznica kapłaństwa będzie swoistą klamrą, podsumowującą powołanie w służbie duszpasterskiej, siłę oddziaływania i owoce posługi, za którą, w imieniu własnym i społeczności miasta Bytomia, gorąco dziękuję. Nigdy nie zapomniał Ksiądz Biskup o bytomskich Szombierkach, miejscu, z którym łączą Waszą Ekscelencję rodzinne więzy czy tutejszej Parafii, gdzie uczył się pierwszych modlitw i zdobywał wiarę - dodał.

Jan Kopiec urodził się w Zabrzu w 1947 roku. Rok później wraz z rodzicami przeprowadził się do Bytomia, gdzie skończył naukę w szkole podstawowej. W 1965 roku ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w Bytomiu-Bobrku. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego z siedzibą w Nysie. W latach 1966–1968 odbył służbę wojskową w jednostce kleryckiej w Bartoszycach. Po jej zakończeniu powrócił do seminarium. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk pierwszego biskupa opolskiego Franciszka Jopa.

Po opuszczeniu murów seminarium był wikariuszem w Zabrzu. Uzyskał stopień doktora teologii w zakresie historii Kościoła, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora nauk teologicznych, a od 2008 ma tytuł profesora zwyczajnego. Był wykładowcą, prefektem, wicerektorem, kierownikiem Katedry Historii Kościoła i Patrologii, dyrektorem Archiwum Diecezjalnego w Opolu.

5 grudnia 1992 r. został mianowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II biskupem pomocniczym diecezji opolskiej (biskupem tyt. Cemeriniano), a święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1993 r. w bazylice watykańskiej z rąk Papieża. Biskup opolski Alfons Nossol mianował go w diecezji wikariuszem generalnym oraz członkiem Kolegium Konsultorów Diecezjalnych i Rady Kapłańskiej. Od 2012 pełni funkcję biskupa diecezji gliwickiej.


Galeria zdjęć:Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.