Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Józef Wiśniewski

Józef Wiśniewski Data publikacji: 9 grudnia 2013Lwów – miasto, które kocham, tam się urodziłem i darzę je ogromnym sentymentem, ale to właśnie Bytom jest „moim miastem”, miastem najlepszych lat mojego życia. Przybyłem tu mając 20 lat. Wcześniej mieszkałem na Dolnym Śląsku, dokąd ze Lwowa w 1945 roku mnie, dwulatka wraz z Rodzicami przegnała powojenna zmiana granic Polski.

Od 47 lat żyję w Bytomiu i to jest „moje miasto”. Bytomianinem stałem się po zawarciu związku małżeńskiego z bytomianką, lekkoatletką bytomskiej Polonii, akademicką wicemistrzynią świata, którą poznałem na sportowym obozie. Młodemu i zakochanemu człowiekowi, widzącemu wszystko w różowych barwach Bytom również wydawał się wówczas wspaniałym miastem i takim pozostaje do dziś, bez względu na zachodzące w nim przemiany.

Miałem okazję odwiedzić wiele miast na wszystkich kontynentach świata, ale do siebie, do Bytomia wracałem zawsze z wielką przyjemnością i sentymentem często wyczekując na dzień powrotu. Jestem przekonany, że w moim życiu mogłem dokonać wielu różnych rzeczy, bo mam w sobie duszę człowieka czynu, ale nigdy nie żałowałem, że los związał mnie z Bytomiem z klubem i z judo, dyscypliną sportu, którą tu założyłem i rozwinąłem. Mam ogromną satysfakcję, że Bytom stał się stolicą polskiego judo, że klub zrzesza setki młodych bytomian, dając im szansę rozwoju i osiągania sukcesów.

Moją radością jest fakt, że wokół siebie przez 44 lata działalności klubu zdołałem skupić wielu wspaniałych młodych ludzi, wychowanków klubu, z którymi wspólnie doprowadziliśmy do tego, że „Czarni” Bytom cieszą się opinią wzorowego klubu sportowego. Reprezentanci „Czarnych” Bytom występujący na sportowych arenach całego świata są doskonałymi ambasadorami Bytomia. Jak potrafiłem najlepiej sobą służyłem mojemu miastu, a moje miasto Bytom dało mi szansę osiągnięcia życiowej satysfakcji.

Józef Wiśniewski - prezes GKS "Czarni Bytom"Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.