Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
10 grudnia 2018, Julia, Judyta, Daniel

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Józef Larisch

Józef Larisch Data publikacji: 9 grudnia 2013Od blisko czterdziestu lat interesuję się historią naszego miasta oraz regionu. Przede wszystkim jednak skupiam się na dziejach Szombierek. To właśnie z tej części Bytomia wywodzili się moi przodkowie ze strony matki. Ich korzenie sięgają co najmniej połowy XVIII wieku. Nie miało to większego wpływu na moje historyczne zacięcie, które pojawiło się jeszcze zanim poznałem swoje genealogiczne drzewo.

Początkowo głównym źródłem inspiracji były dla mnie opowieści starych szombierczan, którzy w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia pamiętali jeszcze czasy, sięgające XIX wieku. Ich przekaz słowny stanowił skarbnicę historycznych informacji. Potwierdzenia wiarygodności uzyskanej w ten sposób wiedzy poszukiwałem w kronikach kościelnych, a także w starych niemieckich gazetach. Dodatkowym źródłem były dla mnie pamiętniki szombierczan.

Z bogatą historią Szombierek powinien zapoznać się każdy bytomianin. Na uwagę zasługuje zwłaszcza starsza część dzielnicy, rozciągająca się mniej więcej pomiędzy ulicą Zabrzańską a ulicą Adolfa Piątka, a także między ulicami: Modrzewskiego i Orzegowską. Pewnie niewiele osób wie, że w miejscu obecnego Przedszkola nr 39 aż do 1945 roku stał pałac Karola Goduli, z kolei market Tesco znajduje się na obszarze dawnego XVIII – wiecznego dworu, który później zastąpiony został PGRem.

Publikacje dotyczące Szombierek tworzę przede wszystkim po to, by starym przypomnieć, a młodych poinformować, tak, by dzieje tej części naszego miasta nie poszły w zapomnienie.

Józef Larisch – autor publikacji na temat dziejów Szombierek.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.